Muzeum Slumdoga Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Muzeum Slumdoga

Indyjska metropolia, w której kręcono film „Slumdog. Milioner z ulicy”, zyska wkrótce nietypową atrakcję turystyczną: pierwsze na świecie muzeum slumsów.

Najbiedniejsze zakątki Mumbaju już od kilku lat, właśnie za sprawą wspomnianego filmu, przyciągają rzesze europejskich i amerykańskich turystów. Lada moment przybysze z Zachodu będą mogli zobaczyć w tym mieście wystawę z przedmiotami używanymi na co dzień w dzielnicy Dharavi. Czyli w ogromnych slumsach zamieszkałych przez milion ludzi, skąd pochodzili bohaterowie kinowego hitu.

Jak zapewnia pomysłodawca muzeum, hiszpański artysta Jorge Rubio, na świecie nikt jeszcze nie stworzył niczego podobnego. Co istotne, ekspozycje nie mają wcale podkreślać biedy, w jakiej żyją mieszkańcy slumsów, lecz wyjątkową kreatywność tych ludzi. Osoby odwiedzające muzeum przekonają się, jak można wykorzystać przedmioty, które wydawać się mogą bezużytecznymi śmieciami, tutaj  jednak zyskują nowe życie. Bo choć mieszkańców Dharavi nikt nie uczy o recyklingu, to z konieczności stali się mistrzami w tej dziedzinie.

O biedzie jednak zapominać nie należy, ani nie można patrzeć na nią jak na turystyczną atrakcję. Szczególnie, że w samym Mumbaju dziesięć milionów ludzi żyje w ubóstwie, bez stałego dostępu do bieżącej wody i kanalizacji.

Autor: Daniel Nogal