Muzeum róż Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Muzeum róż

W bułgarskiej miejscowości Kazanłyk, w samym centrum Doliny Róż, otwarto niezwykłe muzeum.

Bułgaria, o czym nie wszyscy wiedzą, jest światowym liderem, jeśli idzie o produkcję olejku różanego. Produkuje się go aż tonę rocznie. A wszystko za sprawą jednej doliny leżącej pomiędzy pasmami Srednej Gory i Starej Płaniny.

Pośrodku doliny, w mieście Kazanłyk (które, tak na marginesie, warto odwiedzić także ze względu na starożytny tracki grobowiec), otwarto Muzeum Róż. Budynek ma 1200 metrów kwadratowych i mieści wystawę składającą się z tysięcy elementów. Dzięki nim dowiemy się wszystkiego o trzystu latach uprawy kwiatów w bułgarskiej dolinie. Oczywiście podziwiać można też róże (24 gatunki!), a w specjalnym pokoju rozkoszować się kwiatowymi zapachami.

Dolina Róż w ostatnich latach przyciągała prawie ćwierć miliona turystów rocznie. Najwięcej przybywa w czerwcu, kiedy to (już od stulecia) odbywa się festiwal, podczas którego wybierana jest Królowa Róż, a turyści częstowani są różanym dżemem i… różaną rakiją. Teraz, gdy powstało imponujące muzeum, Kazanłyk spodziewać się może jeszcze więcej gości. W tym także z Polski.

Muzeum róż Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.