v

Muzeum Polskiej Wódki

W zabytkowym budynku warszawskiego zakładu rektyfikacji powstała unikalna placówka muzealna. Taka, która nie stanie się chyba popularnym celem szkolnych wycieczek.

Polska wódka, jak tłumaczą założyciele poświęconego jej muzeum, to dziedzictwo narodowe i rozpoznawalny na świecie atrybut polskości. W końcu sam Pablo Picasso umieścił polską wódkę wśród trzech wielkich odkryć dwudziestego wieku – obok bluesa i kubizmu.

Oczywiście ten wysokoprocentowy napój ma znacznie dłuższą historię, którą szczegółowo poznać możemy w placówce funkcjonującej w sercu Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, wzniesionej u schyłku dziewiętnastego stulecia w neogotyckim stylu na Pradze. To tutaj rozlewano flagowe marki polskich wódek, takie jak Luksusowa czy Wyborowa.

Muzeum prezentuje także w interaktywny sposób proces powstawania wódki z użyciem różnych technologii. Zajrzeć można do pracowni średniowiecznego alchemika i do gorzelni z czasów szlacheckiej Rzeczpospolitej. Przestrzeń gastronomiczna umożliwia natomiast degustację. Bo jak przekonują założyciele muzeum: dobra i dobrze podana wódka naprawdę posiada smakowe walory.

Muzeum Polskiej Wódki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.