Muzea Londynu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Muzea Londynu

W opublikowanym ostatnio rankingu najpopularniejszych atrakcji Wielkiej Brytanii niespodzianek nie było. Czołówka listy to wciąż same londyńskie muzea.

Numer jeden jest od wielu, wielu lat ten sam – Muzeum Brytyjskie, które w ubiegłym roku odwiedziło prawie sześć milionów ludzi. No ale skoro wstęp, wyłączając ekspozycje specjalne, jest bezpłatny, a kolekcja tak imponująca? To przecież jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, otwarte dla publiki od 1759 roku (z przerwami tylko podczas dwóch wojen światowych). Można w nim oglądać między innymi rzeźby z ateńskiego Partenonu czy egipskie mumie.

Co ciekawe, niewiele mniejszą liczbą zwiedzających może pochwalić się stosunkowo nowe muzeum, jakże odmienne od lidera rankingu. Tate Modern urządzono nad Tamizą w budynku elektrowni, wzniesionym w połowie dwudziestego wieku, a zaadaptowanym na muzeum w roku 2000. W swojej kategorii uważane jest za jedno z najlepszych na świecie – obok nowojorskiego Museum of Modern Art. Można tu podziwiać zarówno dzieła artystów tworzących obecnie, jak i sławnych mistrzów, z Pablo Picasso na czele. Cała kolekcja dostępna jest także online.

W majestatycznym gmachu National Gallery przy słynnym Trafalgar Square znajdziemy ponad dwa tysiące obrazów, głównie zachodnioeuropejskich, malowanych od trzynastego do dziewiętnastego stulecia. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir… Lista nazwisk musi robić wrażenie. I podobnie jak w przypadku Muzeum Brytyjskiego, tutaj również możemy zajrzeć za darmo! W ubiegłym roku skorzystało z tego ponad pięć milionów ludzi.

Muzea Londynu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.