Muzea Belgradu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Muzea Belgradu

Po piętnastu latach przerwy znów można zajrzeć do najciekawszego z serbskich muzeów.

Muzeum Narodowe w Belgradzie dysponuje jedną z największych kolekcji na Bałkanach, podzieloną na przeszło trzydzieści różnorodnych działów Znajdziemy tu między innymi prehistoryczne artefakty ze stanowiska archeologicznego Lepenski Vir, a wśród nich słynną kamienną rzeźbę Pramatki sprzed dziesięciu tysięcy lat.

Imponują także zbiory bizantyjskie i średniowieczne: ikony, freski, manuskrypty. Najcenniejszym ich elementem jest dwunastowieczny, pisany cyrylicą Ewangeliarz Mirosława, uważany za najstarszy zabytek serbskiego piśmiennictwa. Ale są i rzeczy nowsze, choćby dzieła takich artystów jak Renoir, Matisse, Monet, Rubens czy Van Gogh.

Niestety zabytkowy gmach muzeum, dominujący nad centralnym Placem Republiki, wymagał gruntownego remontu. Ze względu na problemy z jego sfinansowaniem, rozpoczęte w 2003 roku prace przeciągały się i do szczęśliwego finału udało się dotrzeć dopiero kilka dni temu. W każdym razie Muzeum Narodowe znów jest czynne i można zaglądać do niego codziennie prócz poniedziałków. W niedziele wstęp darmowy!

Dodajmy jeszcze, że jesienią ubiegłego roku otwarto w serbskiej stolicy Muzeum Sztuki Współczesnej. Również po długiej przerwie, w tym przypadku dziesięcioletniej. Jest więc co oglądać.

Muzea Belgradu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.