Mogą wszystko! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Mogą wszystko!

Nagroda za podróż roku od National Geographic powędrowała w tym roku do wyjątkowych osób – dwójki Polaków, którzy przemierzyli m.in. 40 tysięcy km, pokonując Amazonkę i Andy. Co w tym niezwykłego? Obydwaj jeżdżą na wózkach inwalidzkich.

Michał „Michnik” Woroch i Maciek Kamiński poznali się kilkanaście lat temu na rehabilitacji. Zapewne nie spodziewali się wtedy, że w 2018 roku ich podróże będzie relacjonować National Geographic, a oni będą planować kolejne 17 000 km drogi.

Michał cierpi na zanim mięśni, Maciek nie chodzi przez raka. To nie powstrzymało ich przed zwiedzeniem Europy. Apetyty rośnie w miarę poznania, więc zapragnęli ruszyć dalej, w świat.

Udało im się przerobić stary Land Rover Defender z 1996, dzięki któremu mogli przemierzyć Amerykę Południową i Północną. Sami go zaprojektowali, a auto wytrzymało dzielnie aż 262 dni intensywnej podróży.

Jaka jest ich idea? Jak piszą na swojej stronie wheelchairtrip.com

Gdy wyruszy się w pierwszą podróż, trudno jest ją tak naprawdę zakończyć, dojść do celu i wrócić z powrotem. Raz rozpoczęta droga nigdy się nie kończy. Każda kolejna wydaje się kontynuacją poprzedniej, każdy powrót do domu jest tylko stanem przejściowym, jest czasem przygotowań do kolejnej wędrówki. Być może zawsze jest się na szlaku, bez względu na wszystko.

Przejechali łącznie 40 tysięcy km. Po awarii silnika, stanęli w Los Angeles w lipcu zeszłego roku. Teraz, na dniach, ruszają dalej. Podróż uczy ich pokory, ale przede wszystkim tego, że mierząc się z własną słabością, można wiele zdziałać. Właściwie… wszystko!

Co dalej? Alaska! Planują kolejną, 90-dniową podróż, przed nimi kolejne 17 000 km. Trzymamy kciuki!

Mogą wszystko! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com