Mistrzostwa tiramisu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Mistrzostwa tiramisu

Cukiernicy zgromadzili się we Włoszech, by wziąć udział w pierwszych mistrzostwach świata w przygotowywaniu jednego z najsłynniejszych deserów.

Ulubiony deser Włochów, którego nazwa oznaczać ma przebudzenie albo poprawę humoru, składa się (jakby ktoś nie wiedział) z biszkoptu nasączonego bardzo mocną kawą oraz likierem, kremu z sera mascarpone, jajek i cukru, a także płatków gorzkiej czekolady. Tiramisu podaje się schłodzone, najczęściej do kawy, i tak właściwie, to nie zawsze jako deser – może być też drugim śniadaniem.

We Włoszech nie ustaje spór dotyczący tego, gdzie i kiedy powstało pierwsze tiramisu. Wenecjanie twierdzą, że przysmakiem tym już w średniowieczu zajadali się dożowie, ale za ojczyznę tiramisu uchodzić chcą też Florencja, Siena i Treviso. W prowincji Treviso właśnie, a konkretnie w niewielkiej miejscowości Roncade, odbyły się mistrzostwa.


Niektórzy uczestnicy trzymali się tradycyjnych przepisów. Inni eksperymentowali, na przykład z bananami, truskawkami czy zieloną herbatą. Po dwóch dniach zmagań zwycięzcą został Andrea Ciccolella. Co ciekawe, pochodzący z Feltre 28-latek nie jest zawodowym cukiernikiem ani kucharzem. Pracuje w fabryce. Ale chciałby teraz otworzyć w rodzinnych stronach małą cukiernię.

Mistrzostwa tiramisu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.