Miś malarz Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Miś malarz

Świat fińskiej sztuki zawojował ostatnio wyjątkowy artysta. Wyjątkowy na przykład dlatego, że waży pół tony.

Juuso to słynny malarz z Finlandii, który jest… niedźwiedziem brunatnym. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno, gdy w 2015 roku w internecie pojawiły się filmy ukazujące jego proces twórczy. Wystawione na sprzedaż olejne dzieła wielkiego misia szybko się sprzedały i pomogły w utrzymaniu schroniska w Kuusamo, będącego domem dla osieroconych dzikich zwierząt – takich jak Juuso.

A w tym miesiącu otwarta została w Helsinkach pierwsza oficjalna wystawa misiowych obrazów. I przyciąga tłumy! W weekendy galeria wypchana jest bo brzegi. Szkoda tylko, że artysta nie przybył na swój wernisaż. Ale rozumiecie – niektórzy malarze zapadają w zimowy sen.

Warto zaznaczyć, że niedźwiedź z Kuusamo jest, jak wypada prawdziwemu artyście, bardzo kapryśny. Nie można po prostu przynieść mu płótna i farb, a potem powiedzieć: maluj! Nie, nie. Juuso musi poczuć natchnienie. Dopiero wówczas sięgnie po farby (oczywiście naturalne i nietoksyczne, nie martwcie się o jego zdrowie) i weźmie się do pracy, by stworzyć kolejne arcydzieła współczesnego malarstwa. Przy czym – to dopiero na wiosnę.

Miś malarz Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.