Miasto widmo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Miasto widmo

Pyramiden, czyli radziecka osada górnicza, którą teraz określimy mianem miasta widmo. Jak to się stało, że na wyspie Spitsbergen istnieje miejsce tak niezwykłe i zupełnie opuszczone? Od 1998 roku nikt tam nie przebywa, a niskie temperatury konserwują Pyramiden i zachowują wrażenie, jakby dosłownie za chwilę miało tam zagościć życie.

Osada leży nad fiordem Billefjord, będącym odnogą Isfjorden. Jej nazwa pochodzi od góry w kształcie piramidy, przyległej do tej niezwykłej miejscowości.

View this post on Instagram

Pyramiden #Svalbard #visitsvalbard #pyramiden

A post shared by MM. From Kero (@foxfonna) on

W Pyramiden wydobywano tony węgla, a poziom życia, jak na radzieckie realia, był naprawdę niezły. Do wymarcia tego miejsca przyczyniła się między innymi katastrofa lotnicza, w której zginęło wiele rodzin górniczych (łącznie 141 osób, w tym 130 pasażerów i 11 członków załogi). Jednak główną przyczyną było wyczerpanie złóż węgla i rozpad ZSRR.

Dzisiaj miejsce to, wciąż dostępne dla turystów, sprawia niezwykłe wrażenie. Zobaczcie sami, jak może wyglądać umarłe miasto. I koniecznie zapisujcie się na naszą wyprawę, bo dosłownie ostatnie miejsca czekają! [zapisz się]

Miasto widmo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com