Miasta Maroka | TOP 6 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Miasta Maroka | TOP 6

Znajdujące się na północno-zachodnim krańcu Afryki królestwo ma przebogatą historię. Dwa i pół tysiąca lat temu powstało tutaj państwo Berberów, potem okolicą rządzili Rzymianie, aż wreszcie kolejne arabskie i berberyjskie dynastie uczyniły Maroko potężnym imperium. Pamiątki burzliwych dziejów widać na każdym kroku.

#6 Rabat

Pierwszą osadę w okolicy założyli Rzymianie, a w nieco bliższych nam czasach prosperował tu piracki port. W połowie XX wieku Rabat stał się stolicą niepodległego Królestwa Marokańskiego, które wyrwało się spod władzy Francuzów.

#5 Casablanca

Największe miasto Maroka, a nawet całego Maghrebu, centrum gospodarcze i kulturowe. Pod koniec ubiegłego stulecia wybudowano tu Meczet Hasana II, trzecią co do wielkości muzułmańską świątynię na świecie, dysponującą na dodatek… otwieranym dachem!

#4 Ajt Bin Haddu

Dziś nie jest to już miasto, lecz zabytkowy ksar, czyli ufortyfikowana osada. Cicho tu i spokojnie. Ale przez wieki w Ajt Bin Haddu rozkwitał handel, a każdego dnia przybywały karawany podróżujące między Marrakeszem a Warzazatem.

#3 Meknes

Jedna z królewskich stolic Maroka, która na przełomie XVII i XVIII wieku rozkwitała i rosła z dnia na dzień. Potem stolicą znów stał się Fez, a Meknes stracił na znaczeniu, ale architektonicznych pamiątek po najlepszych czasach w mieście nie brakuje.

#2 Marrakesz

Miasto z tysiącletnią historią i z charakterystycznymi murami, wzniesionymi z czerwonej gliny, było stolica potężnego imperium, rozciągającego się od Timbuktu po południowe wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego. Tutejszy plac Dżamaa al-Fina to jedno z najsłynniejszych miejsc w kraju.

#1 Fez

Najpierw w IX, a potem w XVIII stuleciu Fez wybrano na królewską stolicę. To w labiryncie uliczek tutejszej, naprawdę ogromnej medyny (gdzie można, a nawet należy trochę pobłądzić) znajduje się Al-Karawijjin – jeden z najstarszych uniwersytetów świata i jedna z najstarszych bibliotek, która przeszła ostatnio gruntowną renowację.

Miasta Maroka | TOP 6 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.