Miasta Hanzy | TOP 7 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Miasta Hanzy | TOP 7

Hanza była związkiem miast, które w późnym średniowieczu zdominowały handel w Europie Północnej. Dzięki swej pozycji miasta te bogaciły się, rozwijały – i stawały się coraz piękniejsze. W szczytowym okresie do Hanzy należało ponad sto pięćdziesiąt miejscowości, ale my dziś przyjrzymy się tylko kilku szczególnie interesującym.

#7 Hamburg (Niemcy)

W średniowieczu Hamburg był największym portem hanzeatyckim nad Morzem Północnym, a dziś to najważniejszy port niemiecki. I ogromne miasto, drugie po Berlinie.

#6 Toruń (Polska)

Tak, tak – do Hanzy należały również polskie miasta. Na przykład Toruń, gród z osiemsetletnią historią i zabytkowym średniowiecznym zespołem miejskim.

#5 Ryga (Łotwa)

Stolica Łotwy leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Znajdziemy tam też jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

#4 Gdańsk (Polska)

Ponad tysiąc lat fascynującej historii, którą najlepiej poznawać spacerując wśród zabytków Głównego Miasta i Starego Miasta.

#3 Tallin (Estonia)

Stare Miasto, starannie odrestaurowane po drugiej wojnie światowej wraz z murami i basztami, pozwala na podróż do czasów Hanzy. Wówczas Tallin nosił inną nazwę – Rewal.

#2 Visby (Szwecja)

W gotlandzkim mieście zachowało się dwieście średniowiecznych domów. Jest także mur długi na ponad trzy kilometry, wysoki na jedenaście metrów, a do tego aż pięćdziesiąt wież!

#1 Lubeka (Niemcy)

Najważniejsze miasto Hanzy z pięknym Starym Miastem, nad którym górują cztery gotyckie kościoły. No i wciąż jest to jeden z najważniejszych niemieckich portów.

Miasta Hanzy | TOP 7 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.