Macedonia zmieni nazwę? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Macedonia zmieni nazwę?

Udało się osiągnąć porozumienie, które zakończyć ma konflikt z Grecją, trwający od 1991 roku. Choć nie wszyscy są zachwyceni.

Grekom nie podoba się nazwa sąsiedniego kraju, ponieważ mają swoją Macedonię, będącą grecką prowincją. Nie podoba im się do tego stopnia, że od dawna blokowali Republice Macedonii możliwość przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO.

Teraz premierzy obu krajów ogłosili, że udało im się dojść do konsensu. Efekt jest taki, że Skopje stać ma się stolicą państwa oficjalnie nazywającego się: Republika Macedonii Północnej. Sygnalizować ma to odcięcie się od greckiego dziedzictwa kulturowego i roszczeń terytorialnych.

Czy jednak rzeczywiście uda się teraz wygasić konflikt? Niekoniecznie. Po jednej i po drugiej stronie barykady nie brakuje takich, którym wynegocjowane porozumienie się nie podoba. Grecka opozycja oburza się, że premier oddał Skopje nazwę „Macedonia” (nieważne, czy Północna, czy nie), a macedoński prezydent mówi, że Macedonia to Macedonia (a nie jakaś tam Macedonia Północna).

Jak by się jednak oficjalnie nie nazywała, Macedonia pozostaje pięknych krajem, który trzeba odwiedzić.

Macedonia zmieni nazwę? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.