Lwy na drzewach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Lwy na drzewach

Niezwykłym drapieżnikom z Ugandy coraz trudniej przychodzi zdobywanie pożywienia.

W ugandyjskim Parku Narodowym Królowej Elżbiety, leżącym przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga, mieszkają stada lwów znanych na świecie ze względu na nietypowe upodobania. O ile bowiem lwy żyjące w innych regionach tylko od czasu do czasu wspinają się na drzewa, to tutejsze wielkie koty wśród konarów spędzają każdy dzień. Cenią sobie ponoć panujący tam chłód i ochronę przed insektami.

Inną cechę charakterystyczną lwów z ugandyjskiego parku stanowiło to, że od swoich drzew oddalały się podczas polowań najdalej o kilka kilometrów. Ich teren łowiecki był dziesięć razy mniejszy niż w przypadku ich kuzynów z Parku Narodowego Serengeti. Ale to właśnie się zmienia, bo w okolicy zaczyna brakować antylop stanowiących podstawę lwiej diety.

Lwie stada są przez to coraz mniejsze i pojawia się obawa o ich przetrwanie. Stanowiłoby to szkodę nie tylko dla środowiska, ale także dla ugandyjskiej branży turystycznej – nadrzewne lwy przyciągają do parku tłumy ludzi z aparatami fotograficznymi.

– Żeby utrzymać lwią populację, potrzebne są inwestycje – apeluje Simon Nampindo z Wildlife Conservation Society. – Trzeba zwiększyć liczbę antylop i lepiej dbać o środowisko naturalne.

Oby się udało!

Lwy na drzewach Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.