Luwr w Abu Zabi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Luwr w Abu Zabi

Muzealny kompleks zaprojektowany przez Jeana Nouvela, sławnego francuskiego architekta, miał zostać otwarty cztery lata temu. Wciąż jednak pojawiały się kolejne opóźnienia, a prace na budowie zamierały i zaczęły się wątpliwości, czy uda się je doprowadzić do końca.

Abu Zabi to bajecznie bogata stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mogąca pochwalić się supernowoczesną architekturą. Wspomnieć warto chociażby o Etihad Towers, pięciu wieżach wysokich na prawie trzysta metrów.

Architektoniczną perłą innego rodzaju będzie natomiast tutejszy… Luwr. Dodajmy – pływający Luwr. Ostatnio usunięto tymczasowe ściany i morskie wody otoczyły 55 budynków stanowiących „muzealne miasto”. Wygląda na to, że mimo ciągnących się latami komplikacji, udało się wyjść na prostą. Optymiści mówią: otwarcie jeszcze w tym roku! Choć oficjalnego potwierdzenia nie ma.

W arabskim Luwrze prezentowane będą dzieła sztuki z całego świata, a motyw przewodni stanowić ma poszukiwanie połączeń między Wschodem a Zachodem, dialog pomiędzy kulturami i cywilizacjami.

Luwr w Abu Zabi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.