Katarzyna Mazurkiewicz

Katarzyna Mazurkiewicz Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróżniczka, wraz z mężem Andrzejem prowadzi od 1994 roku Agencję Podróżniczą Terra Incognita. Państwo Mazurkiewiczowie to prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie, a ich kolejne wyprawy to między innymi Daleki Wschód, Mongolia, Azja Środkowa, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzja i wiele innych.

Trzy pytania do Katarzyny Mazurkiewicz

Żeby przygotować się na Himalaje trzeba dużo czasu? Czy na to po prostu nie można być gotowym?

To zależy co chcemy tam robić: odpoczywać, wędrować czy też wspinać się. Na pewno warto wcześniej zadbać o kondycję aby zwiększyć pojemność płuc co ułatwi nam aklimatyzację gdy znajdziemy się na wysokościach powyżej 3500 m n.p.m.

Co najbardziej może urzec w Himalajach? Bo sam szczyt, to… jedynie wierzchołek wspaniałości, jak się domyślamy?

Najbardziej urzekają mnie w Himalajach: przestrzeń, różnorodne krajobrazy oraz wędrówki szlakami karawanowymi i pielgrzymkowymi podczas, których można spotkać ludzi. Spotkania z ludźmi w podróży są najcenniejsze a mieszkańcy Himalajów są niezwykle gościnni i serdeczni.

Himalaje to wyzwanie dla każdego? Czy dla wybranych?

Himalaje mogą być dla każdego na miarę jego możliwości i chęci wysiłku. Żeby doświadczyć najwyższych gór na Ziemi  wcale nie trzeba zdobyć ośmiotysięcznika zimą. Można dotrzeć do pięknych miejsc w Himalajach samolotem, samochodem, rowerem czy na piechotę.  Można zorganizować bardzo wygodny pobyt w Himalajach ale im większy będzie wysiłek a mniejszy komfort podczas pobytu w tych górach tym bardziej ich doświadczymy i zapamiętamy !