Lotnisko gigant! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Lotnisko gigant!

Pod Stambułem budują lotnisko, które ma być największe na świecie. Otwarcie zaplanowano na rok 2018. 350 destynacji i nawet 200 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko, oddalone od Stambułu o godzinę jazdy, uznawane jest za „największy projekt w historii Republiki”.

Terminal ma mieć ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Wyróżniać go będzie nie tylko rozmiar, ale także wykończenie – stanowiące wizytówkę stambulskiej architektury, kultury i sztuki.

Już w 2019 roku lotnisko przyjąć ma ponad 90 milionów pasażerów, gdy tymczasem np. londyński olbrzym Heathrow nie osiąga pułapu 75 milionów. A to dopiero początek.

W gigantycznym terminalu ulokowana zostanie największa na świecie strefa bezcłowa: ponad 400 sklepów na powierzchni przeszło 5 tysięcy metrów kwadratowych. Wokół terminalu wyrosną biurowce, hotele, meczety, centra konferencyjne i placówki medyczne – całe „Airport City”.

Wspomnijmy jeszcze, że obecnie Stambuł ma dwa lotniska. Większe, imienia Ataturka, przyjmuje rocznie ok. 50 milionów pasażerów.

Lotnisko gigant! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.