Londyn bezdomny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Londyn bezdomny

Ktoś, kto ma dom, ma też poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Ktoś, kto nie ma domu, staje się mieszkańcem ulicy. Żyje miastem i chcąc nie chcąc ? poznaje je na wskroś. Bezdomni ? znamy temat. Jednak projekt ?Unseen Tours? zmienia ich wizerunek. Bo to właśnie oni ? ludzie bez domu i ci, którzy kiedyś żyli na ulicy, stają się przewodnikami. Oprowadzają po mieście ? swoim jedynym azylu, jaki znają. Londyn należy do nich.

?Unseen Tours? działa w Londynie. Projekt szybko stał się popularny i zyskał sobie przychylność mieszkańców i turystów. Nic dziwnego. Szukasz przewodnika? Kogoś, kto pokaże ci Londyn od podszewki? Kogoś, kto zna nie tylko nudne atrakcje, ale ma też swoją historię? Oni mogą się wykazać.

Kim są przewodnicy?

lon1lon2

Nie ma reguły. Jedni nadal są bezdomni, inni mają za sobą właśnie taką przeszłość.

Viv ma 54 lata. Pochodzi z Norwegii, ale w Londynie mieszka od długiego czasu. 10 lat temu zerwała z partnerem i musiała opuścić mieszkanie. Od tego czasu jest bezdomna. Ale oprócz tego jest także przewodniczką i jak mówi:

 

Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tak niezwykłym projekcie i oprowadzać ludzi między innymi po Covent Garden.

lon3

Z kolei Mike nigdy nie przypuszczał, że będzie bezdomny ? miał świetną pracę, wygodne życie. Kiedy w 2009 roku przyszedł kryzys, stracił stanowisko kierownicze, a jego sytuacja zaczęła się pogarszać. Wkrótce wylądował na ulicy. Dopiero dzięki wsparciu organizacji społecznych udało mu się znaleźć dom. Dzisiaj jest także przewodnikiem i patrzy z wielką wiarą w przyszłość?

Niesamowita inicjatywa. Na tyle ważna, że takie działania podjęto w również innych miastach, między innymi w Barcelonie.

Londyn widziany oczyma bezdomnych to coś więcej niż metropolia. To siedlisko ludzkich historii, dramatów, ale także nadziei i wielkiej siły?

lon4lon5

Cytaty za: sockmobevents.org.uk, fot.: za zgodą Unseen Tours.

Autor: Danuta Awolusi