Lodowa świątynia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Lodowa świątynia

Na Smokowieckim Siodełku pośród słowackich Tatr Wysokich otwarto, już po raz piąty, wyjątkowy kościół. Wyjątkowy, bo istniejący tylko w zimie.

Motywem przewodnim przy budowie tegorocznej Tatrzańskiej Świątyni Lodowej był „hołd rodzinie”, a architektoniczną inspirację stanowiła barcelońska Sagrada Familia, zaprojektowana przez Antonio Gaudiego. Zimowy kościół, który przez dwa tygodnie tworzyli rzeźbiarze ze Słowacji, Czech i Hiszpanii, zaprojektował natomiast Adam Bakoš.

Zużyto półtora tysiąca brył lodowych, ważących w sumie prawie dwieście ton. Dwa razy więcej niż w ubiegłym roku! Wspomnieć też trzeba o pięknych witrażach autorstwa Achilleasa Sdoukosa, przedstawiających sceny sakralne, symbole Tatr i pory roku.

Tradycyjnie w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej organizowane są koncerty i okolicznościowe spotkania, a nawet śluby. Wstęp bezpłatny. Na miejsce dotrzeć można ze Starego Smokowca kolejką albo krótkim i przyjemnym szlakiem. Z planowaniem wycieczki nie trzeba się jakoś bardzo spieszyć, zimowy kościół postoi do marca, chroni go bowiem specjalna kopuła.

Lodowa świątynia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.