Literatura w Chicago Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Literatura w Chicago

Amerykańskim pisarzom, ich wpływowi na kulturę i historię Stanów Zjednoczonych, poświęcone będzie muzeum, które wiosną ma zostać otwarte w największym mieście stanu Illinois.

Muzeum Amerykańskich Pisarzy będzie pierwszą taką placówką. Jak deklarują założyciele, ma ono nie tylko uczyć, ale także inspirować. Inspirować do poznawania amerykańskiej literatury, jak również – do jej tworzenia.

Nie zabraknie pamiątek po pisarzach, dzięki czemu będzie można zobaczyć, jak pracowali. Pojawią się też ekspozycje tematyczne – na przykład o najsłynniejszych czarnych charakterach literatury, o zakazanych książkach albo o opowieściach Indian.

– W świecie amerykańskich muzeów została pusta nisza – mówi Jim Leach, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. – Stawiamy na piedestałach polityków i żołnierzy, atletów i malarzy, wynalazców i przedsiębiorców, ale o pisarzach zapominaliśmy.

Choć akurat w stanie Illinois nie jest z tym tak źle. W Oak Park (dziś to przedmieścia Chicago), czyli w miejscu urodzin Ernesta Hemingwaya, istnieje już muzeum poświęcone temu najsłynniejszemu amerykańskiego literatowi.

Literatura w Chicago Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.