Łapacze snów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Łapacze snów

Gdyby zapytać Europejczyka o to, jak kojarzy mu się Indianin, najpewniej przywoła obraz człowieka w kolorowym stroju i pióropuszu, który żyje w swoim świecie – w rezerwacie. Rzeczywiście, takie są tradycje, a media i popkultura skutecznie kultywują barwną wizję. Pomija się jednak problemy. A te zaczynają wyłazić z rezerwatów i przebijać się w świadomości Amerykanów. Ale i całego świata. Czy to coś zmienia? Nie. Oni są sami dla siebie. I sami muszą sobie radzić.

Południowa Dakota, rezerwat Indian o nazwie Pine Ridge. Wygląda biednie. Wygląda źle.

ls1ls2

Co sprawiło, że Indianie stanowią najbardziej zaniedbaną grupę społeczną w USA? Koszmarne warunki do rozwoju. Alkohol i narkotyki, które sprawiają, że większość indiańskich dzieci nie ma szans na wydostanie się z przeklętego kręgu. Bieda. Choroby cywilizacyjne.

Urząd w Południowej Dakocie potwierdził, że prawie 60% osób nieletnich z rezerwatów przebywa w rodzinach zastępczych, a osiem na dziesięć (!!!) rodzin dotkniętych jest alkoholizmem.

Lista problemów jest długa.

Bezdomność. Wiele indiańskich rodzin w rezerwatach po prostu nie ma gdzie mieszkać.

ls3

Urząd w Dakocie podaje, że w domach gotowych pomieścić cztery osoby mieszka nawet siedemnaście. W domostwach brakuje podstawowych artykułów i bieżącej wody.

Indianie chorują. Mają problemy z cukrzycą – ich sposób odżywania pozostawia wiele do życzenia. Dotykają ich choroby cywilizacyjne. Alkohol i narkotyki to problem wielopokoleniowy. Podobnie, jak przemoc.

Brakuje nadziei. Nikt nie wierzy w inne, lepsze jutro. To społeczeństwo spotkało już tak wiele złego, że nic nie jest w stanie bardziej zgnębić mieszkańców.

Coś jednak się zadziało. Skateboarding In Pine Ridge to program sponsorowany przez markę odzieżową. Młodzież nie dostaje nic „gotowego”, bo nie chodzi o gotówkę do ręki, ale motywację, by walczyć. Deskorolka? Parki do uprawiania skateboardingu? To więcej niż mogą zamarzyć. Mają gdzie spędzać czas, mają coś, co daje powód do życia, uśmiechu i spędzania czasu razem. Inaczej niż kiedyś.

Sytuacja Indian zdumiewa. I nie mówi się o niej wiele. Dobrze, że jednak ktoś pamięta.

Autor: Danuta Awolusi