Kwitnące wiśnie Waszyngtonu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kwitnące wiśnie Waszyngtonu

Festiwale kwitnącej wiśni odbywają się nie tylko w Japonii, ale także w amerykańskiej stolicy, gdzie rosną dokładnie te same drzewa, co w słynnym tokijskim parku Ueno.

Waszyngtońskie wiśnie, jak mówią prognozy, zakwitnąć mają dokładnie w połowie marca. Wtedy też rozpocznie się kolejny Cherry Blossom Festival, który trwać będzie przez miesiąc. Setki tysięcy Amerykanów szykują się na wycieczkę do stolicy. Czekać ich będą nie tylko cuda natury, lecz również niezliczone atrakcje – jak koncerty i spektakle, degustacje japońskich potraw czy pokazy sztuk walki. Wszystko to Amerykanie organizują we współpracy z Japończykami, promującymi w ten sposób swoją ojczyznę.

A jak to się zaczęło? W roku 1912 trzy tysiące wiśniowych drzewek przypłynęły do Waszyngtonu jako dar burmistrza Tokio. Symbol przyjaźni pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Japonią doskonale wpisał się w miejski krajobraz. Pierwszy waszyngtoński festiwal kwitnącej wiśni odbył się w roku 1935, ale zaraz potem, podczas drugiej wojny światowej, miejsca na przyjaźń już nie było. Na szczęście festiwal przywrócono dokładnie siedemdziesiąt lat temu, a Japończycy przysłali nawet kolejne cztery tysiące drzew, które w Waszyngtonie zapuściły korzenie.

Kwitnące wiśnie Waszyngtonu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.