Kurort zamiast lotniska Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kurort zamiast lotniska

Co zrobić z wielkim, opuszczonym lotniskiem leżącym nad morzem? Najlepiej przerobić je na luksusowy ośrodek turystyczny. Przynajmniej do takiego wniosku doszli w Atenach.

Lotnisko Hellinikon zbudowano tuż przed wybuchem II wojny światowej. Przez ponad sześć dekad było jedynym portem lotniczym Aten, aż w roku 2001, w ramach przygotowań do ateńskich igrzysk, samoloty i pasażerów przejęło nowe lotnisko im. Elefteriosa Wenizelosa.

W ostatnich latach pojawił się szereg pomysłów, co zrobić z opuszczonym lotniskiem, ale żaden nie wypalił. Tłumaczyć to można gospodarczą sytuacją Grecji. Dziś Hellinikon to obóz dla przybywających do Europy uchodźców z Bliskiego Wschodu. Jednak znów pojawiły się ambitne plany i tym razem wiele wskazuje na, że mogą zostać zrealizowane. I to pomimo tego, że koszt wcielenia ich w życie oszacowano na… siedem miliardów euro.

https://www.youtube.com/watch?v=JF5UJXVP_YQ

Za te pieniądze na terenie starego lotniska powstać ma luksusowy kurort. Właściwie całe miasto z hotelami, rezydencjami, sklepami, restauracjami i parkiem. W końcu Hellinikon jest trzy razy większy od Monako!

Plan jest naprawdę ambitny, bo inwestorzy chcieliby przyjąć pierwszych gości już w 2020 roku. Czy inwestycja się zwróci? Bardzo prawdopodobne, zważywszy, że ani sytuacja gospodarcza i polityczna, ani problemy z imigrantami nie zniechęcają turystów. Ponad 20 milionów ludzi co roku spędza wakacje w Grecji.

Kurort zamiast lotniska Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.