Kość słoniowa mniej popularna Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kość słoniowa mniej popularna

W końcu dobre wiadomości – w Afryce spada popyt na kość słoniową, a co za tym idzie – zmniejsza się problem kłusownictwa.

Według raportu opublikowanego w Nature Communications, śmiertelność słoni w wyniku kłusownictwa w Afryce od 2011 roku znacznie spadła. Wcześniej było to aż 10%, teraz to 4%. Powodem jest malejący popyt Chin, które w 2017 roku wprowadziły całkowity zakaz handlu kością słoniową.

Można powiedzieć, że zahamowanie kłusownictwa ma miejsce dosłownie na ostatni dzwonek – populacja kontynentalnych słoni sawannowych spadła o prawie jedną trzecią w stosunku do szacunkowych 352 000 (stan na 2014 rok).

pin

Naukowcy odkryli również inne czynniki, które wpłynęły na spadek kłusownictwa, w tym zmniejszenie korupcji, mniejszy wskaźnik ubóstwa w wioskach w pobliżu populacji słoni oraz odpowiednie egzekwowanie prawa.

pin

Niestety, pomimo tego w Bostwanie rząd niedawno zniósł zakaz polowań na słonie, co motywuje się zbyt dużą populacją tych zwierząt. Ekolodzy nie kryją oburzenia, ale póki co – nie wygląda na to, by rząd cofnął swoją decyzję.

pin

Kość słoniowa mniej popularna Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com