Kawałek serca na Kubie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kawałek serca na Kubie

Kuba zachwyca, przyciąga, daje mocną lekcję życia. Barbara Stawarz spontanicznie odwiedziła ten kraj i? zakochała się. Jednak Kuba, jaką poznała w pełni, nie jest taka, o jakiej można marzy. Ma też swoje inne oblicze. Dopiero poznawszy wszystkie ?strony medalu? można powiedzieć, czy darzy się Kubę miłością, czy tylko zauroczeniem.

 GFW: Odkąd działam dla goforworld, ciągle słyszę o Kubie. Zachwyca, szokuje, porusza? Jak to się stało, że stała się dla ciebie tak ważna?

Barbara Stawarz: Kubą zafascynowana byłam od obejrzenia Dirty Dancing – bardzo banalnie, ale już wiele razy widziałam, że odbiór Kuby jest pełen stereotypów. I kiedy trafiły się bardzo tanie bilety, spontaniczne z przyjacielem postanowiliśmy, że lecimy. Mój pierwszy odbiór też był stereotypowy – piękne samochody, pyszna pinacolada, cudowna muzyka. To wszystko oczywiście na Kubie jest, ale to tylko część pełnego obrazu. Dla mnie Kuba stała się ważna, bo jest to wspaniały kraj, w którym został też znaczący kawałek mojego serca, do którego zaczęłam wracać, czyli krótko mówiąc zakochałam się.

DSC_0134_2

 

GFW: Piszesz na swojej stronie: ?W dzień, w niekończących się kolejkach po wszystko, tracę cierpliwość. W nocy, ze szklanką mojito i w salsie, zapominam o tym co złe.? Kochasz Kubę? Chciałabyś być tam zawsze?

Barbara Stawarz: Kuba to niezwykła i fascynująca mieszanka. Irytuje i zachwyca jednocześnie. W tym samym momencie ją kochasz i nienawidzisz, co zresztą jest bardzo wciągające. W sytuacji, w której jest Kuba aktualnie, to jest to wspaniały kraj, ale na wakacje, nie do życia. Chcę tam wracać, ale póki co nie wyobrażam sobie być tam na stałe.

DSC_0180

GFW: Kuba to wielka dualność? Da się tak żyć? Jak sobie z tym radzą Kubańczycy?

Barbara Stawarz: Czy da się tak żyć? Oczywiście, bo nie ma innego wyjścia. Sami Kubańczycy często mówią, że Kuba jest jak więzienie, bo z wyspy trudno się wydostać. Oswoić rzeczywistość pomaga kubański temperament. Radośni, pogodni latynosi z dumą znoszą trudy socjalizmu. Nie znam też na świecie dumniejszych i pewniejszych siebie kobiet niż Kubanki. Myślę też, że łatwiej jest żyć w świecie pełnym ograniczeń, kiedy nie poznało się innej rzeczywistości. Skuteczna też jest rządowa propaganda, która wmawia społeczeństwu, że jest wspaniale, a jedyna zmiana jaka może ich czekać z innym rządem, to zmiana na gorsze. Więc cieszą się tymi przydziałami ryżu i fasoli, bo przecież mogliby nic nie mieć. Fidel wychował i podporządkował sobie w taki sposób większość starszego pokolenia.

DSC_0581

GFW: Irytują cię mity na temat Kuby? Chcesz je obalać?

Barbara Stawarz: Irytuje mnie kiedy powielane są nieprawdziwe informacje, ale nie czuję żadnej misji obalania mitów na temat Kuby. Każdy ma taką Kubę jaką chce. Jedni pojadą do wakacyjnego kurortu Varadero i doświadczą rajskiej plaży oraz wygodnych hoteli. Inni zwiedzą wyspę na własną rękę i być może dostrzegą co kryje się w środku. Bo Kuba dla turystów, to zupełnie inna oferta niż ta prawdziwa, codzienna Kuba. Każdy ma swój sposób podróżowania i poznawania innych kultur. Gorzej, jeśli nie dostrzegamy, że oto znaleźlismy się w innej kulturze, którą należy uszanować.

GFW: A miejscowi cię ?zaakceptowali?? Jesteś swoja czy tak się po prostu? nie da?

Barbara Stawarz: Choć najczęściej byłam brana za Kubankę – nawet taką z najbardziej orientalnej części Kuby – to jednak w codziennym życiu jest zbyt wiele różnic, bym była ?swoja?. Samo to, że nie jem mięsa, które jest pożądane na wyspie przez wszystkich, zdecydowanie było dziwactwem. No bo jak to tak można nie chcieć mięsa?

Najczęściej zdradzała mnie też garderoba. Ubrania, które można kupić w państwowych sklepach są po prostu brzydkie. Większość kupuje ubrania pokątnie, które przywożone są z Ameryki Południowej, ale wtedy pół miasta nosi te same rzeczy. Coś innego ?na swoim? zawsze się wyróżnia. I tak któregoś stoję sobie w kolejce i zaczepia mnie Kubanka: – Ale śliczne buty. Gdzie je kupiłaś? – Dziękuję, w Polsce – odpowiedziałam. Roześmiała się i dodała, że nie spodziewała się, że nie jestem od nich.

DSC_0784

Kawałek serca na Kubie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Barbara Stawarz

Podróżniczka, otwarta na nowe doświadczenia, zakochana w Kubie. Specjalistka e-marketingu, medioznawca. Jej autorska strona to holacuba.pl.