Jezioro Majów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Jezioro Majów

Podwodni archeolodzy z Polski zbadają pozostałości prekolumbijskiego miasta w Gwatemali.

Tayasal wybudowano na wyspie w południowej części jeziora Petén Itzá. Był to ostatni bastion Majów zmagających się z hiszpańskimi zdobywcami. Upadł dopiero po wielkiej bitwie, która rozegrała się w roku 1697.

Dziś na wyspie i na brzegu jeziora znajduje się miasto Flores. Przybywa tu wielu turystów zainteresowanych historią Majów, ale traktują oni Flores jako bazę wypadową do pobliskich ruin Tical, gdzie odkryto sześć charakterystycznych piramid. Nad samym Petén Itzá brakuje równie spektakularnych pamiątek.

Ale za to bezcenne artefakty mogą znajdować się na dnie jeziora. Ich poszukiwaniem od sierpnia zajmować się będzie zespół polskich archeologów kierowany przez Magdalenę Krzemień z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co prawda zaglądali ty już nurkowie z innych krajów, ale czynili to na niewielką skalę.

– Nasz projekt jest nowatorski ze względu na fakt, że będą to pierwsze kompleksowo prowadzone badania podwodne w tej części Gwatemali oraz jedne z nielicznych takich badań na terenie całego kraju w ogóle – mówi Magdalena Krzemień.

Życzmy zatem powodzenia polskiej ekipie!

Jezioro Majów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.