Jechać po historię Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Jechać po historię

Podróżują, pracują, wychowują bliźniaki. Nie są jednak zwyczajną parą, która od czasu do czasu lubi zwiedzić kawałek świata. Oni pakują manatki i ruszają w różne zakątki Ziemi po to, żeby przywieźć stamtąd historie.

Reportaże podróżnicze, filmowe opowieści. Właśnie tak Kasia Żarnowska i Jarek Sępek zbierają swoje doświadczenia. Rzadko spotykam się z taką formą relacjonowania podróży, a jeszcze rzadziej z pomysłem jechania po opowieści innych ludzi.

Podróżuję już od bardzo wielu lat i zawsze szukałem optymalnej formy, by opowiadać o świecie, innych krajach i przede wszystkim spotkanych ludziach. Próbuję różnych rzeczy, mieszam media, filmuję, rysuję, ale napisałem też książkę „W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)”. YouTube wydaje się być bardzo demokratycznym medium, w którym każdy może mieć swój własny podróżniczy program i spełniać w ten sposób marzenia. Wydaje mi się jednak, że większość twórców zapomina o tym, że filmy z podróży powinny o czymś mówić, jakoś przybliżać widzom świat, a nie tylko być zlepkiem ładnych obrazków. Ja staram się połączyć te dwie rzeczy – dobre zdjęcia i ciekawą historię. ? opowiada Jarek.

Ich filmy dotyczą między innymi Nowozelandczyków. To oni stali się bohaterami filmów, a zaprosić ich do współpracy wcale nie było tak trudno. Są życzliwi i otwarci. Są po prostu? Kiwi.

W czasie tej ponad dziewięciomiesięcznej podróży wypytywaliśmy o to wszystkich – postrzygaczy owiec, wyluzowanych surferów, dziennikarzy telewizyjnych, pilotów dwupłatowców, maoryskich rzeźbiarzy i radiowców, oraz wielu innych ciekawych Nowozelandczyków, którzy pojawiają się w naszych filmach. Z reguły bardzo chętnie opowiadają o swoich pasjach, dzięki czemu mogliśmy na przykład zajrzeć do zakładu jubilerskiego, w którym powstały rekwizyty do filmów „Władca Pierścieni” czy poznać komiksiarza, który wymyślił postać Kiwimana. Kraj jest tak mały i kameralny, że samego premiera spotkaliśmy po drodze trzy razy ? śmieje się Jarek, wspominając Nową Zelandię.

Jednak przywożenie materiałów filmowych to jedno, a przekuwanie ich w ciekawy materiał ? drugie! Jarkowi przydały się studia komunikacji masowej w Australii, gdzie już na pierwszych zajęciach trzeba było stworzyć jakiś obraz. Dzisiaj jego serce jest rozdarte pomiędzy fotografią a filmem. Odwieczna rozterka!

Po przeskanowaniu Nowej Zelandii czas na dalsze plany.

Nasze bliźniaki, Tymek i Natalka, wkrótce kończą roczek. Urodziły się w rodzinie podróżników, więc nie mają wyboru – muszą z nami ruszyć w trasę [śmiech] Na początek po Polsce, mamy już nawet specjalny samochód kempingowy. Weźmiemy ze sobą kamerę, więc z pewnością relacje pojawią się na kanale Sępek Świata. Już teraz zapraszam, oglądajcie i subskrybujcie. Co tydzień nowa przygoda!

Rodzina poza szlakiem. Cudownie wiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli ma się taką drużynę!

Jechać po historię Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kasia Żarnowska & Jarek Sępek

Kasia Żarnowska - pracuje jako tłumacz. Studiowała filologię serbsko-chorwacką we Wrocławiu i komunikację elektroniczną w Londynie. Uwielbia eksperymentować w kuchni.
Jarek Sępek - podróżnik, dziennikarz i twórca multimediów. Dotarł do 50 krajów. Jeździ trzydziestoletnim motocyklem marki WSK.
Więcej na: sepekswiata.pl