Jaskinia neandertalczyków Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Jaskinia neandertalczyków

W grocie na wybrzeżu Gibraltaru dokonano kolejnego odkrycia, tym razem dotyczącego kulinarnych zwyczajów ludzi neandertalskich.

Jaskinia Gorhama to jedna z ostatnich europejskich siedzib neandertalczyków, którzy zamieszkiwali ją ponad czterdzieści tysięcy lat temu. Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy – angielskiego oficera, który natrafił na jaskinię w roku 1907.

Cztery lata temu w gibraltarskich podziemiach odkryto płaski blok skalny, ozdobiony ośmioma krzyżującymi się rytami. Uznano je za dowód na to, że neandertalczycy tworzyli dzieła sztuki. Wcześniej odmawiano im zdolności myślenia abstrakcyjnego i używania symboli.

Ostatnio natomiast badacze, pracujący pod przewodnictwem dyrektora lokalnego muzeum Clive’a Finlaysona, dowiedzieli się czegoś nowego o neandertalskiej kuchni. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że gotowali oni dziczyznę i prażyli orzeszki piniowe, a potem ucztowali zasiadając wokół paleniska. Znaleziono też pozostałości narzędzi sprzed czterdziestu tysięcy lat, wykonane z kości i kamienia. Być może – kuchennych narzędzi.

https://www.youtube.com/watch?v=jdqbCCfCuQg

Jaskinia neandertalczyków Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.