Japońscy chrześcijanie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Japońscy chrześcijanie

Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły nowe obiekty z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Aż dwanaście miejsc związanych z japońskimi chrześcijanami, prześladowanymi do połowy dziewiętnastego wieku, wyróżnił komitet obradujący w Bahrajnie. Przynajmniej dwa zasługują na szczególną uwagę, pamiętajcie więc o nich, gdy wybierzecie się w podróż na Daleki Wschód.

Pierwszym jest Kościół Ōura w Nagasaki, zwany także Bazyliką 26 Świętych Męczenników. Chodzi tu o 26 chrześcijan, których w roku 1597 ukrzyżowano na wzgórzu Nishizaka. Niewielką, drewnianą świątynię w 1864 roku postawił japoński stolarz Koyama Hidenoshin na zlecenie francuskich misjonarzy, którzy odpowiadali za projekt. Później rozbudowano ją z użyciem białych cegieł i założoną pod nią ogród japoński. Znajdziemy w nim popiersie Jana Pawła II, który odwiedził Kościół Ōura w 1981 roku.

Drugie miejsce związane jest z buntem wyznających chrześcijaństwo chłopów i roninów. Doszło do niego w latach 1637-1638, a ostatnim aktem było zdobycie zamku Hara po długim oblężeniu. Po stłumieniu powstania zabito wszystkich jego uczestników i nasilono prześladowania chrześcijan, trwające jeszcze przez ponad dwieście lat. Przypominają o tym ruiny wspomnianego zamku, znajdujące się również w prefekturze Nagasaki.

Japońscy chrześcijanie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.