Japonia: lista wstydu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Japonia: lista wstydu

„Karoshi” – tak nazwano zjawisko w Japonii, oznaczające śmierć z przepracowania. Rząd postanowił zrobić pierwszy krok, aby poprzez presję wywrzeć nacisk na firmy wyzyskujące pracowników (głównie z powodu ogromnej liczby nadgodzin). Na oficjalnej stronie ministerstwa pracy opublikowano listę ponad trzystu takich pracodawców.

Wśród nich pojawiają się między innymi Panasonic oraz agencja reklamowa Dentsu. W 2015 roku młoda pracowniczka właśnie tej agencji popełniła samobójstwo. Sprawa wstrząsnęła opinią publiczną, a premier Shinzo Abego przyspieszył działania odnoszące się do prawa pracy.

Tak właśnie powstała „lista wstydu”. Pojawiły się na niej przedsiębiorstwa, które otrzymały ostrzeżenia za naruszenia praw pracowników między październikiem 2016 a marcem 2017. Lista ma być co miesiąc aktualizowana, a rząd podkreśla, że wszystkie firmy naruszające prawa pracowników zostały na niej podane.

Od marca rząd japoński wdraża w życie plan reform zwalczających presję wywieraną na pracowników. Dotyczy to głównie zostawania po godzinach.

Japonia: lista wstydu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com