Jak planować podróż za granicę: szczepienia, pogoda, ubezpieczenie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Jak planować podróż za granicę: szczepienia, pogoda, ubezpieczenie

Podróżnik to ryzykant. Ahoj, przygodo! Kto decyduje się wyruszyć gdziekolwiek, otwiera się na doświadczenia. Nowi ludzie, nowe smaki, nowa wiedza. Byle nie choroba. Byle nie wypadek, albo warunki pogodowe, na które się nie przygotowaliśmy. Jednak mądrość podróżnika pozwala przygotować się wcześniej. Na niemalże każdą ewentualność.

Szczepienia w podróży

Obecnie obowiązkowo szczepimy się jedynie przeciw febrze. Jednak stwierdzenie „ryzyk-fizyk” nie ma racji bytu. Szczepienia trzeba odpowiednio dobrać, uwzględniając:

• Rejon podróży
• Długość pobytu
• Warunki pobytowe
• Żywienie w trakcie podróży
• Wcześniej otrzymane szczepienia i stopień uodpornienia organizmu

 

 

W przypadku niektórych schorzeń (na przykład grypa) szczepienia trzeba będzie przełożyć na inny termin, co może pokrzyżować podróżnicze plany.
Szczepienie to sprawa indywidualna. Ustalane nie tylko w oparciu o planowane warunki podróżowania, ale również zmieniającą się sytuację na świecie. Mówiąc najprościej: lista szczepień zalecanych i obowiązkowych łatwo ulega dezaktualizacji. Najświeższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.szczepienia.pzh.gov.pl.

 

 

Obecnie szczepimy się najczęściej przeciwko odrze, wściekliźnie, durowi brzusznemu, febrze (szczepienie obowiązkowe).

Na ile przed podróżą należy się szczepić? Aby szczepionka mogła nabrać mocy i wykształciła w organizmie odporność, potrzebny jest czas. Najczęściej kilkanaście dni przed wyjazdem.

Warunki atmosferyczne – co powinniśmy wiedzieć?

Zdobywanie wiedzy jest ważne na każdym etapie. Nawet jadąc na wakacje do Chorwacji, trzeba wiedzieć, jakie warunki pogodowe będą od nas wymagały odpowiedniego zabezpieczenia. Czy przyda się przewiewna odzież? Kremy z wysokim filtrem? A może płaszcz przeciwdeszczowy? Prawdziwe wyzwanie zaczyna się, gdy jedziemy do tak nieprzewidywalnego kraju, jak Islandia. Jarosław Kuźniar, który Islandię odwiedził wiele razy, ostrzega: „W ciągu jednej godziny na wyspie można doświadczyć wielkiego słońca, deszczu, śniegu, gradu… Wielka nieprzewidywalność sprawia, że o Islandii mówi się, że to nie kraj, ale stan umysłu.” Podobnych ekstremów doświadczył również na Kamczatce, gdzie pogoda gwałtownie zmieniała się kilka razy w ciągu godziny, a nawet… w Australii, gdzie grupę podróżników spotkała nieoczekiwana ulewa w okolicach Uluru.

 

 

Skąd czerpać rzetelną wiedzę? Polecamy sprawdzone biura podróży, przewodników (prowadzą często swoje blogi) oraz oficjalne portale z informacjami o danym kraju.

Kilka słów o ubezpieczeniu

Tak, to zawsze dodatkowy koszt, ale naprawdę, warto. Dlaczego? Wystarczy garść informacji: wezwanie karetki pogotowia w Hiszpanii kosztuje ok. 2000 zł, a wizyta u internisty w USA około 600 zł. W Austrii pobyt w szpitalu może kosztować 3000 zł. Chyba jednak lepiej się ubezpieczyć, prawda? Jeżeli zachorujesz za granicą pamiętaj, aby zbierać wszystkie kwity, paragony i zaświadczenia. Prawda jest taka, że `papierologia` jest niezbędna, żeby móc dociekać swoich praw.

Jak planować podróż za granicę: szczepienia, pogoda, ubezpieczenie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!