Jak być lepszym podróżnikiem? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Jak być lepszym podróżnikiem?

Wszyscy powtarzamy sobie, że koronawirus już na stałe zmieni nasze podróże. Czy na pewno? O tym przekonamy się za dwa-trzy lata. Jednak już teraz możemy przestawić nasze myślenie w taki sposób, by chronić siebie i innych – i nie mamy tu na myśli wyłącznie rozprzestrzenianie się wirusa!

#1 Nie mnóż plastiku, jeżeli nie musisz!

Przerażający jest fakt, że dla mórz i oceanów COVID-19 oznacza przyspieszenie zagłady. Miliardy maseczek i plastikowych rękawiczek, walających się po lasach i plażach to codzienny widok. Jako turysta, staraj się więc nie kupować dziesiątek plastikowych opakowań. Używaj wielorazowych masek, które możesz wyprać. Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach, noś swoją butelkę z wodą.

 

 

#2 OSZCZĘDZAJ WODĘ!!

Z wodą nie jest wesoło – świat wysycha. Tygodnik „Science” podaje, że z powodu suszy w ciągu ostatnich 10 lat farmerzy stracili około 30 mld dol. Wiemy jednak, niestety, że jadąc na urlop, włącza się czasem lampka: „Hulaj duszo, piekła nie ma”. Niektórzy potrafią wylewać hektolitry wody pod prysznicem w hotelu, a tymczasem każda kropla jest cenna. Oszczędzaj wodę również w podróży. Nie marnuj jej tylko dlatego, że nie jesteś u siebie.

 

 

#3 Nie śmieć

Turyści wciąż pozostawiają po sobie tony śmieci: na plażach, w lasach, dosłownie wszędzie. Musisz posprzątać po sobie, możesz również posprzątać po innych, mniej odpowiedzialnych.

#4 Przestrzegaj zasad

W plenerze, na polach namiotowych, w rezerwatach przyrody – ktoś ustalił zasady nie po to, by cię ograniczać, ale po to, by chronić przyrodę. Wystarczy, że się dostosujesz! To samo dotyczy nowych zasad: noś maseczkę tam, gdzie jest wymagana. Pozwól zmierzyć sobie temperaturę, myj ręce, zachowuj dystans społeczny.

#5 Szanuj lokalsów

Pamiętaj, że zawsze jesteś gościem na nowym terenie. Staraj się szanować rdzennych mieszkańców i zwierzęta. Nie nadużywaj gościnności, nie pozostawiaj po sobie niechcianych pamiątek, nie ingeruj w zwyczaje, NIE NARZEKAJ NA WARUNKI.

#6 Miej przy sobie zestaw podróżny

Żel antybakteryjny, kilka maseczek, niezbędne przybory toaletowe – warto mieć je zawsze ze sobą, dla siebie lub kogoś, kto może ich potrzebować.

#7 Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy

Nie musisz przywozić z podróży ton prezentów, kupować masy ciuchów, bo większość z tych rzeczy stanie się niepotrzebna. Kupuj rozważnie, z myślą o tym, że na świecie jest wystarczająco dużo śmieci.

Jak być lepszym podróżnikiem? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com