Islas Cíes, rajskie plaże Wysp Bogów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Islas Cíes, rajskie plaże Wysp Bogów

Położone nie w Grecji, a w zielonej Galicji, Islas Cíes to najważniejsze klejnoty w galicyjskiej koronie i obietnica najpiękniejszych plaż w tej części globu.

Galicjanie chlubią się tym niezwykłym archipelagiem. Z kolei Rzymianie pochodzenie wysp przypisywali bogom. Mowa o Monteagudo, Faro i San Marti?o, do którego dotrzeć można tylko prywatną łodzią. Wyspy są klejnotem w koronie Parku Narodowego Wysp Atlantyckich.

Czego oczekiwać? Spektakularnych krajobrazów i szlaków pieszych, idealnych na niespieszne poznawanie tego małego kawałka raju. Wyspy Monteagudo i O Faro połączone są ze sobą cienkim językiem białego piasku przypominającym kształtem bumerang. To plaża Rodas, wielokrotnie wybierana najlepszą plażą w Europie a nawet na świecie. Plaża dzięki swojemu unikalnemu położeniu tworzy naturalną lagunę, która jest dziś jednym z najbardziej emblematycznych symboli Wysp Cies.

Chociaż to miejsce słynie głównie z niesamowitych, przypominających te karaibskie, plaż, to także jedno z najlepszych punktów do obserwacji ptaków w południowej Galicji. Oprócz tego obszar Rias Baixas to prawdziwy raj dla nurków, dno morskie kryje obfitość fauny i flory morskiej, a jedyne pole namiotowe na wyspie sprawia, że ma się ochotę wrócić do bycia nastolatkiem i harcerskich wyjazdów ze spaniem pod chmurką.

Fantastyczna dziewiątka

Na wyspach znajdziemy dokładnie dziewięć plaż. W wielu punktach na galicyjskim wybrzeżu, Atlantyk przebiera się za morze tropikalne, z przejrzystą, krystalicznie czystą wodą, ale tylko w kilku miejscach osiąga ideał Wysp Cíes. Trzeba przyznać, że morze jest o wiele chłodniejsze niż te karaibskie.

islas-cies-1
O plaży Rodos peany można wygłaszać bez końca, nie bez przyczyny jest bardzo popularna wśród przybywających na wyspę. Aby uniknąć tłumów, najlepiej odwiedzić wyspy w czerwcu lub wrześniu albo zdecydować się na pozostałą ósemkę.

Można wybrać na przykład plażę Figueiras, dużą i dość spokojną plażę nudystów. Łatwo dojść tu szlakiem wiodącym na prawo od przystani, który prowadzi na północ Monteaguado gdzie znajdują się także dwie inne samotne plaże: playa de Cantareira i playa de Margaridas, ta ostatnia jako jedyna na wyspach posiada porozrzucane wśród białego piasku głazy i otoczaki.

Na wyspie Faro znajdziemy dwie niewielkie plaże: playa de Bolos oraz playa de Nuestra Se?ora. Naprzeciwko tej ostatniej, na wyspie San Marti?o znajduje się plaża o tej samej nazwie. Jako, że na wyspę można dotrzeć tylko za pomocą prywatnej łodzi, na tej plaży czuje się prawdziwie dziką, rajską atmosferę.

islas-cies
Na koniec trzeba też wspomnieć, że z przystani wychodzi szlak wiodący do dwóch niewielkich zatoczek Muxieiro i Areí?a, które w miesiącach letnich są dość zatłoczone.

Jak dotrzeć na Wyspy Cies?

Jedynym sposobem dotarcia na wyspy jest droga morska. Istnieje kilka linii wycieczkowych oferujących przewozy z miejscowości: Vigo, Cangas czy Baiona. Od czerwca do września kursuje kilka połączeń dziennie. Jeśli pogoda sprzyja, także w październiku, majowe weekendy oraz podczas Wielkiego Tygodnia można pokusić się o wycieczkę bo część promów kursuje. Bilety można kupić na stacji morskiej w Vigo, jednak warto zarezerwować je wcześniej online, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dodatkowo warto wiedzieć, że liczba osób na wyspach jest ograniczona do 2200 dziennie!

Islas Cíes, rajskie plaże Wysp Bogów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Monika Rząca

Absolwentka studiów dziennikarskich. Uzależniona od hiszpańskiej kultury, czerwonego wina i queso curado.