Islandzkie osady Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Islandzkie osady

Najnowsze odkrycia archeologiczne wskazują, że wikingowie zamieszkali na Islandii prawie sto lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

Osiedlanie się na wyspie rozpoczęto w latach siedemdziesiątych IX wieku, zaś pierwszą osadą był Reykjavik, założony przez Ingolfa Arnarsona – dotąd taką wersję wydarzeń opisywali historycy. Epoka osadnictwa trwać miała około sześćdziesiąt lat, do roku 930, jak zapisano w średniowiecznej 'Księdze o Zasiedleniu’.

Co prawda dawno już odnaleziono źródła potwierdzające, że na Islandię ludzie docierali znacznie wcześniej (nie tylko wikingowie, ale też irlandzcy mnisi), nic jednak nie wskazywało na to, żeby ktoś zdecydował się pozostać na dłużej. Tymczasem na wschodnim wybrzeżu Islandii odkryto właśnie pozostałości solidnego domostwa, wybudowanego prawdopodobnie u schyłku VIII stulecia w skandynawskim stylu. A to oznacza, że kluczowy fragment islandzkiej historii napisać trzeba od nowa.

Jeżeli będziecie z nami na Islandii w przyszłym roku (wyprawa już czerwcu 2017!), by jej fascynujące dzieje poznawać na miejscu, polecamy wam serię filmów The Iceland Academy. W tych krótkich, zabawnych lekcjach potomkowie wikingów podpowiadają między innymi, jak radzić sobie na wyspie, jak unikać nieporozumień i co koniecznie należy spakować!

Islandzkie osady Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.