Islandia głosem Björk Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Islandia głosem Björk

Współcześnie bardzo rzadko artysta jest jednocześnie instytucją kultury i ambasadorem własnego kraju w jednym. Do tego trzeba rzeczywistego talentu. Powiedzieć o Björk piosenkarka to jak przesunąć jej Islandię na południe świata. Grzechem będzie podróżować po tym kraju bez wsłuchania się w jej muzykę.

Siadam do tej krótkiej podróży ze słuchawkami na uszach. Przede mną strony podróżnicze o Islandii i szalone teledyski z wielu lat przygotowane przez ekipę Björk. To nie jest łatwa droga. Dotąd myśląc o Islandii miałem w tyle głowy plotkę, że są duże szanse zobaczyć artystkę pijaną w barze w Reykjaviku. To tam zaczynała w wieku kilkunastu lat. Mądze wyrosła.

 

Jej ostatnia płyta Biophilia LIVE ukazała się właśnie na DVD i vinylu. To pierwszy w historii muzyki album jako aplikacja na urządzenia mobilne. To właściwie dzieło sztuki współczesnej gdzie muzyka nie może istnieć w oderwaniu od multimediów i stroju artysty.

Skąd to się u niej wzięło? Dlaczego każdy występ to jest patrzenie szerzej i głębiej? Zobaczcie ten wywiad i zdjęcia, które mu towarzyszą

Sposób w jaki Björk mówi o Islandii, sam ten kraj z niezwykłościami własnej przyrody zainteresował sir Davida Attenborough. Absolwent zoologii na Uniwersytecie Cambridge, antropolog, autor filmów podróżniczych opowiadających nieznane wcześniej historie z życia zwierząt i roślin zaprosił Björk na rozmowę. I to w jakim miejcu!

Podróżnik i agnostyk Attenborough z wielu chrześcijańskich stron dostaje za swoje poglądy

Kiedy kreacjoniści przypisują powstanie każdego gatunku Bogu, który miał je powołać do istnienia, każdy gatunek osobno, w oddzielnym akcie stworzenia zawsze mają na myśli coś tak pięknego jak np. koliber, orchidea czy słonecznik. Ale ja wtedy myślę o pasożycie, który drąży oko chłopca siedzącego na brzegu rzeki w Zachodniej Afryce i po jakimś czasie go oślepi.

Wprowadzając widzów do rozmowy z Björk mówi: „witamy w Biophilii, miejscu, które kocha naturę we wszystkich jej przejawach”. Jakby pisał definicję Islandii.

Ty też możesz – jedź z nami w podróż życia sladami Björk!

Autor Jarosław Kuźniar