Islandia daje wolność Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Islandia daje wolność

Autorzy bloga Czasnawywczas.pl zwiedzili już kawał świata, ale to właśnie pandemia zmotywowała ich, by w końcu wybrać się na Islandię. Udało im się, zanim ten kawałek świata zmienił się po raz kolejny. I… jak wrażenia?

GFW: Islandia po raz pierwszy. I to w pandemii, gdy trzeba robić test. Jakie było wrażenie, gdy zobaczyliście wyspę?

Czasnawywczas.pl: Islandia zawsze była gdzieś wysoko na naszej liście wymarzonych krajów do zobaczenia. Sporo osób mówiło nam, że to taka mała Nowa Zelandia tylko bliżej Polski, więc wiedzieliśmy czego się spodziewać. Musimy przyznać że w tym roku nasze plany wyjazdowe wyglądały zupełnie inaczej (planowaliśmy wyjazd do Ameryki Południowej) i paradoksalnie to właśnie COVID pomógł nam podjąć decyzję, że w 2020 odwiedzimy najbardziej „egzotyczne” miejsce w Europie. Świadomość tego, że Islandczycy bardzo dbają o bezpieczeństwo związane z wirusem, robią testy i mocno weryfikują stan zakażeń sprawiło, że stwierdziliśmy, że to najlepszy kierunek na obecne czasy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czas na Wywczas ?️ Travel Blog (@czasnawywczas)

Pewnie nie tylko nam opadła szczęka, gdy wyjechaliśmy z lotniska i jechaliśmy drogą pośrodku wulkanicznego terenu. Wtedy tylko mówiliśmy sobie „Czy my jesteśmy jeszcze na Ziemi ?” Odczucia nie do opisania i nie do sfotografowania (a przecież byliśmy na to gotowi).

GFW: Czy Islandia zaskakuje doświadczonego podróżnika? Czy jednak przypomina inne miejsca na świecie?

Czasnawywczas.pl: Dla nas każdy nowy kraj czy odwiedzane miejsce wiążą się z wielką ekscytacją ale i oczekiwaniami. Zdarza się, że te drugie są bardzo wygórowane, bo rzeczywiście jak już człowiek zobaczy tyle pięknych miejsc na świecie, to apetyt rośnie.
Islandia zaskakiwała nas na każdym kroku i faktycznie, gdy przemierzaliśmy drogi doświadczyliśmy tego samego co w Nowej Zelandii – konieczności zatrzymywania się na zwykłej drodze – bo znowu ładny widok 😀

Gdy szykowaliśmy się do podróży, planując atrakcje do zwiedzenia, wiedzieliśmy, że czeka nas masa wodospadów, kanionów i pięknych gór. Początkowo myśleliśmy, że przy 5-tym wodospadzie będziemy mieli dosyć i że te widoki spowszednieją, jednak każdy był na swój sposób inny, każdy widzieliśmy w innym świetle, otoczeniu. Co ciekawe po każdym rosła w nas chęć zobaczenia kolejnego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czas na Wywczas ?️ Travel Blog (@czasnawywczas)

GFW: Za co pokochaliście Islandię? Bo patrząc na wasze zdjęcia i opisy – na pewno coś do niej poczuliście.

Czasnawywczas.pl: Lubimy takie miejsca na świecie, w których można poczuć wolność. Islandia właśnie nam to dawała, przemierzaliśmy ją samochodem, zatrzymywaliśmy się kiedy i gdzie chcieliśmy, zawsze w pobliżu pięknej natury. Mieliśmy też to „szczęście w nieszczęściu”, że w momencie gdy zwiedzaliśmy wyspę, turystyka powoli powolutku wracała do normalności, spotkaliśmy znacznie mniej turystów niż jest zazwyczaj w trakcie sezonu. Niektóre rejony mieliśmy niemal na wyłączność i to było coś niesamowitego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czas na Wywczas ?️ Travel Blog (@czasnawywczas)

Coraz częściej wybieramy kierunki, które są bardziej wymagające, zimne, czasem nieprzewidywalne. Ta surowość klimatu (mimo, że trwało lato), ta walka z żywiołem, brak luksusu na polach kempingowych i prostota bardzo przypadły nam do gustu. Tu nie ma rewii i bogatych villi, tu każdy jest sobą – w ubraniach trekkingowych, czasem nieumyty (bo zabrakło ciepłej wody) ale szczęśliwy, bo właśnie przed chwilą widział stado maskonurów, albo w ulewie oglądał skaczące wieloryby. Za te momenty pokochaliśmy Islandię.

GFW: Rada dla kogoś, kto leci na Islandię po raz pierwszy?

Uzbieraliśmy sporo przemyśleń i hintów, jak przygotować się na kolejną wyprawę (bo trzeba jasno powiedzieć, że Islandia uzależnia i nigdy nie kończy się na jednym wywczasie, my już wiemy, że w sezonie zimowym będziemy chcieli polować na zorze). Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że nie doceniliśmy kapryśności pogody na wyspie, teraz wiemy czemu sezon na wełniany sweter trwa 365 dni w roku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czas na Wywczas ?️ Travel Blog (@czasnawywczas)

Taka pierwsza rada dla podróżujących na Islandię to zwrócenie uwagi na ubrania, które pakujecie do bagażu. Niezależnie od pory roku przydadzą Wam się: odzież termiczna czy ubrania z merynosa i solidne buty trekkingowe. Kolorowe sukienki i koszulki zostawcie w domu, w szafie. Nigdy nie zrażajcie się pogodą, potrafi zmieniać się w godzinę, sami tego doświadczyliśmy i ćwiczyliśmy cierpliwość czekania na okno pogodowe 🙂 Zazwyczaj po godzinie przychodziło słońce lub po prostu się trochę wypogadzało, taka jest Islandia – musicie ją zaakceptować. I na koniec, nie pędźcie tak, odhaczając kolejne atrakcje, zatrzymajcie się na chwilę, by nacieszyć wzrok widokami. Islandia jest przepiękna o każdej porze roku, więc jak nie zdążycie czegoś zobaczyć, będzie okazja i pretekst do powrotu.

Jeśli jesteście ciekawi naszych obserwacji na temat Islandii, zapraszamy na bloga: https://czasnawywczas.pl/category/islandia/

Islandia daje wolność Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Czasnawywczas.pl

Ania & Artur. Podróżnicy, autorzy bloga Czasnawywczas.pl.