Irlandzka chatka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Irlandzka chatka

W malowniczym regionie Irlandii otwarto niezwykłe centrum kulturalne, nawiązujące do przełomowych wydarzeń sprzed stu lat.

W kwietniu 1916 roku w Dublinie wybuchło powstanie wielkanocne. Irlandzcy rebelianci zbuntowali się przeciwko brytyjskim władzom, zajęli szereg budynków publicznych i ogłosili powstanie Republiki Irlandii. Prezydentem został Patrick Pearse – nauczyciel, adwokat, poeta i działacz niepodległościowy. Zryw nie zyskał jednak szerokiego poparcia i brytyjskim żołnierzom udało się szybko go stłumić. Przywódcy z Pearse’em na czele zostali skazani na śmierć i bezzwłocznie straceni. Choć ponieśli tak druzgoczącą klęskę, to powstanie i jego brutalne następstwa rozbudziły irlandzki patriotyzm.

Przed rebelią, w latach 1909-1915, Patricka Pearse letnie miesiące spędzał w chatce zbudowanej w w regionie Connemara na zachodnim krańcu Irlandii. Jest to okolica do dziś słynąca z malowniczych krajobrazów, a także z kultywowania muzycznych i językowych tradycji. To tutaj, jak twierdzą znawcy jego życiorysu, Pearse znajdował inspiracje, tutaj też rozbudziła się w nim miłość do ojczyzny.

Dlatego dom, którą odwiedzał co roku, przerobiono ostatnio na centrum kultury irlandzkiej. Można tu poznać tradycje, muzykę, język, historię – oraz oczywiście losy lidera rebelii.

– Nietrudno pojąć, co inspirowało Patricka Pearse’a – powiedział na oficjalnym otwarciu centrum Seán Kyne, przedstawiciel irlandzkiego rządu. – Te widoki, jeziora, góry, morze, te lokalne tradycje. To wspaniałe rzecz, że można teraz pokazać to wszystko w jednym miejscu.

Irlandzka chatka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.