
Indonezja: pierścień ognia
Przez archipelag Indonezji przebiega bardzo istotna, chociaż wcale nie największa, część tak zwanego światowego „pierścienia ognia”. Jest to obszar wokół Oceanu Spokojnego, charakteryzujący się znacznie wyższą niż gdziekolwiek indziej, aktywnością sejsmiczną.
„Erupcja możliwa w każdym momencie”
Jak się również łatwo domyślić, tytułowy ogień, odnosi się do licznych wulkanów, których w samej tylko Indonezji doliczono się aż 146.
Czyni to tę wyspiarską Republikę najbardziej wulkanicznym krajem naszego globu. Co ciekawe, spora część tej pokaźnej liczby stanowią wulkany zaliczane przez wulkanologów do gór aktywnych. Aż 76 spośród nich może, w mniej lub bardziej niedalekiej przyszłości, zionąć ogniem, co sprawia iż Indonezja dodatkowo staje się najbardziej aktywnym wulkanicznie krajem świata.
Z tego zacnego grona, aktywnych gór ogniowych, grupę „super wybrańców” stanowi 21 wulkanów, oznaczonych etykietą – uwaga – „Erupcja możliwa w każdym momencie”.
Wulkaniczne gwiazdy
Do najbardziej spektakularnych erupcji wulkanicznych jakie miały miejsce od Sumatry po Nową Gwineę, zaliczyć należy z pewnością wybuch wulkanu Toba na Sumatrze. Teorie naukowe zakładają, iż erupcja, która miała miejsce około 75 000 lat temu, sprowadziła na okoliczne tereny 10 lat zimy, a jej skutkiem ubocznym było między innymi odłączenie się Sumatry od półwyspu Malajskiego. Drugim spektakularnym oraz „medialnym” wulkanem, jaki wybuchł na obszarze dzisiejszej Indonezji jest Krakatau, położony w cieśninie sundajskiej pomiędzy Javą i Sumatrą, który eksplodował w roku 1883.
Erupcję tą zalicza się do największych kataklizmów naszych czasów. Materiał wulkaniczny wyrzucany był na 27 kilometrów w górę, a odgłosy erupcji słyszano podobno 4000 kilometrów od kaldery Krakatau. Ostatnią z „Trójcy” wielkich erupcji na terenie Indonezji jest wybuch wulkanu Tambora z wyspy Sumbawa, położonej w mini archipelagu Małych wysp Sundajskich. Miała ona miejsce w roku 1815-tym i jest przez wulkanologów, zgodnie nazywana, największą erupcją w czasach historycznych. Szacuje się iż pył wulkaniczny dotarł do zakątków archipelagu, oddalonych ponad 1300 kilometrów od wulkanu, a rok 1816-ty przeszedł do historii jako rok bez zimy.
https://www.instagram.com/p/BK_JEYojgjw/
Jeżeli chodzi o czasy współczesne, wulkany Indonezji nie dają odpocząć badaczom i miłośnikom gór ogniowych z całego świata. Do najpopularniejszych i najbardziej aktywnych wulkanów XXI wieku należą Rinjani z wyspy Lombok, Merapi oraz Bromo ze stołecznej Javy oraz Sinabung z Sumatry.
Do najbardziej turystycznych dodać można jeszcze jawajski Semeru i Kawah Ijen, Agung z popularnej Bali oraz udekorowany kolorowymi jeziorami Kelimutu z wyspy Flores.