Hotel zamiast wsi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Hotel zamiast wsi

Przepiękna szwajcarska wioska, opuszczona już niemal przez wszystkich mieszkańców, zyskać ma nowe życie.

Corippo, które wzniesiono na zboczu doliny Verzasca, wygląda tak, że nic tylko kręcić tu filmy w baśniowych klimatach. Zespół granitowych budynków o spadzistych dachach – w tym między innymi kościół, ratusz, młyn, piekarnia i gospoda – nie zmienił się od wieków. Jednak mimo uroku wsi i otaczających je gór, Corppo opustoszało. Kiedyś na stałe mieszkało tutaj ponad trzysta osób, zajmujących się uprawą roli i hodowlą kóz, a dziś tubylców jest… dwunastu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Suissebook (@suissebook)

Wyludnionej miejscowości grozi popadnięcie w ruinę, co biorąc pod uwagę jej unikalną architekturę, byłoby niepowetowaną stratą. Ratunkiem ma być realizacja pomysłu lokalnej fundacji polegającego na tym, aby co najmniej połowa zabytkowych budynków stała się pierwszym w Szwajcarii „albergo diffuso”, czyli „rozproszonym hotelem”. Idea właściwie nie jest nowa, ale dopiero teraz pojawił się konkretny plan i pieniądze.

– Inauguracja hotelu ma się odbyć w Wielkanoc 2020 roku – zapowiada Fabio Giacomazzi, architekt i prezes Fondazione Corippo 1975. – Turyści będą mogli cieszyć się atmosferą dawnej wsi, próbować tradycyjnych potraw i wędrować po otaczających Corippo górach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Um pouquinho da Suiça ?? (@thepacfamily)

Hotel zamiast wsi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.