Hotel z widokiem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Hotel z widokiem

Banksy, słynny na cały świat twórca street artu, założył hotel w bardzo nietypowym miejscu, bo pod murem oddzielającym Izrael od Palestyny.

Walled Off Hotel nie jest duży. Ma dziesięć pokoi, bar i galerię, w której pokazywane będą dzieła palestyńskich artystów. Oczywiście malunki Banksy’ego już tam są i to przede wszystkim one decydować mają o charakterze obiektu. One oraz – jak ujmuje to sam Banksy – najgorszy widok na świecie, jaki można mieć z hotelowych okien. Widok na „mur apartheidu, mający dramatyczny wpływ na ludzkie życie”.

Betlejemski hotel, otwarty dla przedstawicieli wszystkich narodowości, ma pomóc ludziom w poznawaniu historii konfliktu, który dokładnie sto lat temu rozpoczęła Deklaracja Balfoura. W 1917 roku, przypomnijmy, brytyjski minister spraw zagranicznych w liście skierowanym do syjonistów napisał oficjalnie o planach utworzenia w Palestynie „żydowskiej siedziby narodowej”.

Jak długo funkcjonować będzie pod murem nietypowy obiekt? Póki co – do końca roku. Ale, jak zapowiada Banksy, w przypadku niesłabnącego zainteresowania Walled Off Hotel na dłużej wpisze się w betlejemski krajobraz.

Hotel z widokiem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.