Hiszpania poza szlakiem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Hiszpania poza szlakiem

Hiszpania, zalana słońcem kraina, kojarząca się Polakom głównie z wakacjami. Nic dziwnego, Costa Brava, Costa del Sol, Madryt, Barcelona, Gibraltar, czy Wyspy Kanaryjskie to flagowe oferty wielu biur podróży. Doświadczony podróżnik wie jednak, że warto szukać głębiej, bo przecież Hiszpania to nie tylko piaszczyste plaże i kurorty. Książka Mikołaja Buczaka „Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii” jest świeżym i nieszablonowym spojrzeniem na kraj Gaudiego i Picasso.

Dlaczego właśnie Hiszpania?

Piękna pogoda i wysokie temperatury to trochę za mało, jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków do wypoczynku. Hiszpania kusi świetną atmosferą – ludzie są tu serdeczni (choć też szczerzy i bezpośredni), jedzenie wyśmienite, a osoby, które nie chcą cały dzień siedzieć na plaży, mają szansę zrobić trekking i pozwiedzać. Warto zejść poza szlak i odkryć miejscówki, które staną się bazą do całorocznych wypadów.

Interior Hiszpanii pozostaje w cieniu, a warto go odkryć, bo może nas zaskoczyć, chociażby szlakami pieszymi z fantastycznymi widokami. To właśnie w interiorze, kojarzący się nam głównie ze słońcem Andaluzji, znajduje się popularny wśród Hiszpanów ośrodek narciarski w paśmie górskim Sierra Nevada – zachęca Mikołaj Buczak. – Oprócz tego, północ Hiszpanii dla zagranicznych turystów wciąż pozostaje poza utartym szlakiem i nie cieszy się aż taką popularnością. A szkoda, ponieważ niczego jej nie brakuje. I tu spotka nas wiele zaskoczeń jak na przykład pasmo górskie Picos de Europa z dużą ilością szczytów, mających ponad 2000 m.n.p.m, czy zazielenione pagórki z pasącymi się owcami w Kraju Basków.

Mogrovejo w Kantabrii na tle pasma Gór Kantabryjskich Picos de Europa (fot. José Domingo Prieto)

Nowe spojrzenie

W goforworld.com zachęcamy podróżników, by próbowali spojrzeć na kraj inaczej, bo opłaca się szukać nieznanych szlaków i nieoczywistych tras. Najlepiej zapytać o poradę rdzennego mieszkańca albo osobę, która zna teren bardzo dobrze. Mikołaj Buczak odwiedza Hiszpanię przynajmniej kilka razy w roku. Ma tu przyjaciół, czuje się, jak w domu. Które miejsca poleca szczególnie, bazując na swoim doświadczeniu?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wydawnictwo Poznańskie (@wydawnictwo_poznanskie)

Zawsze będę powtarzał, że Kraj Basków jest moim absolutnym numerem jeden, jeśli chodzi o Hiszpanię. Tak różny od reszty, zarówno pod względem krajobrazowym, kulturowym, jak i językowym. Wybrzeże Kraju Basków rozkocha w sobie każdego. Nie bez powodu to właśnie tam kręcono sceny do między innymi serialu „Gry o Tron”. Polecam odwiedzić Zumaię z przepięknymi plażami, czy słynne Muzeum Guggenheima w Bilbao. A skoro już jesteśmy w Kraju Basków, warto napić się cydru oraz spróbować dań z dorszem, czy pintxos – to kawałek bagietki, na którą kładzie się różne dodatki i przekłuwa wykałaczką.

Tu się dużo dzieje

Hiszpania w ostatnich latach doświadczyła wielu przemian. Kryzysy gospodarczy z 2008 roku zmienił oblicze gospodarki i wciąż dotyka mieszkańców. Tym dotkliwiej odczuwa się tu skutki pandemii.

Bez turystów Hiszpanii będzie ciężko się podnieść. Bardzo dużo ludzi straciło pracę, zamknęło się wiele restauracji i hoteli, co raczej nie nastraja pozytywnie Hiszpanów. Obawiają się także kolejnych kilkunastu miesięcy, które w dużej mierze wpłyną na to, które firmy utrzymają się na rynku, a które trzeba będzie zlikwidować – mówi Buczak.

Co możemy zrobić? Zaplanować swój kolejny urlop właśnie w Hiszpanii, korzystając ze wskazówek autora. Może wybierzecie się do Kraju Basków? Albo spróbujecie zajrzeć w różne zakątki kraju?

 

Fot. Mikołaj Buczak

Hiszpania to nie tylko gwarancja świetnego urlopu, ale szansa na poznanie ciekawej kultury, smaków i podziwiania widoków, których nie zobaczymy w Polsce. Przeczytajcie książkę i już teraz zacznijcie planować podróż.

Hiszpania poza szlakiem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Mikołaj Buczak

Poznaniak, filolog, lektor języka hiszpańskiego i niderlandzkiego. W wolnych chwilach uwielbia przemierzać bez planu Europę Środkowo-Wschodnią, czytać reportaże oraz uczyć się języków obcych. O Hiszpanii i Hiszpanach możecie poczytać i posłuchać na jego Instagramie @hiszpanskasobremesa.