Historia Koloseum Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Historia Koloseum

Nowa wystawa pokazuje mniej znane dzieje ikony Rzymu.

Ekspozycję „Colosseo un’icona” otwarto kilka dni temu pośrodku starożytnego amfiteatru. Do stycznia przyszłego roku ma ona prezentować zwiedzającym historię, której nie zna większość ludzi, kojarzących Koloseum wyłącznie z walkami gladiatorów i lwami zjadającymi chrześcijan.

– Wystawa opowiada o tym, że Koloseum na przestrzeni wieków pełniło przeróżne role – mówi Francesco Prosperetti, jeden z organizatorów „Colosseo un’icona”.

Wybudowany w pierwszym wieku naszej ery Amfiteatr Flawiuszów rzeczywiście był areną zmagań gladiatorów, ale już na przykład historycy mają wątpliwości, czy naprawdę odbywały się tam masowe egzekucje chrześcijan.

Jeszcze ciekawsze jest to, co z tym ogromnym, mogącym pomieścić pięćdziesiąt tysięcy ludzi stadionem działo się po upadku rzymskiego imperium. W roku 528 odbyły się w Koloseum ostatnie igrzyska, a kilka dekad później arena stała się… cmentarzem, pośrodku którego zbudowano kościół. U progu trzynastego stulecia amfiteatr przerobiono natomiast na fortecę!

Koloseum przechodzi obecnie gruntowną renowację i cały czas dokonywane są archeologiczne odkrycia. Zatem wystawa opowiadająca o historii najsłynniejszego amfiteatru świata może być na bieżąco uzupełniana o kolejne szczegóły i eksponaty.

Historia Koloseum Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.