Gwiazda Pekinu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gwiazda Pekinu

Architektoniczne perły, które zwalają z nóg. A do tego architektura w pełni użytkowa, w tym wypadku łącząca niebo z ziemią, a może odwrotnie?? Pekin szykuje się na takie rewelacje. Plan budowy największego portu lotniczego na świecie zaczyna przechodzić w fazę realizacji.

Projekt wybitnej architektki Zahi Hadid przypomina rozgwiazdę. I błyszczy jak najjaśniejsza gwiazda. Wrażenie jest równie piorunujące, co liczby. Obecnie jedno z pekińskich lotnisk obsługuje 90 milionów pasażerów rocznie. Szacuje się, że nowy port będzie mógł zdziałać o wiele więcej, a budowa pochłonie 12 miliardów dolarów. Ma być gotowy w 2019 roku.

PEK1Fot. Zaha Hadid

Biuro Zahi Hadid tak opisuje osobliwość projektu:

Konstrukcja będzie stanowiła metaforę ruchu lotniczego; wyrażona jako ciąg połączonych ze   sobą korytarzy, ma przywodzić na myśl przestrzeń publiczną. Właśnie te przestrzenie oraz kolumny zapewnią poczucie swobody i orientacji w terenie. To będzie dla podróżnych piękne zaproszenie do świata Pekinu. Wszystkie terminale zbiegną się na centralnym dziedzińcu, tworząc kwadrat i równocześnie miejsce spotkań dla osób z całego świata – w samym sercu lotniska.

Zaha Hadid, brytyjska architektka o irańskich korzeniach, to ikona, która wpłynęła na postmodernizm. Jej dzieła cieszą się nie tylko uznaniem, ale stają się również wydarzeniami medialnymi. Lotnisko w Pekinie ma szansę przebić wszystkie jej dotychczasowe osiągnięcia.

pek2
Fot. Zaha Hadid

Informacje i materiały dzięki uprzejmości biura Zaha Hadid Architects

Gwiazda Pekinu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com