Gruzja. Najpiękniejsze zakątki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gruzja. Najpiękniejsze zakątki

Można ją zwiedzić wzdłuż i wszerz, ale wszyscy zgodnie potwierdzają, że do Gruzji trzeba powrócić. Trudno za pierwszym razem przyzwyczaić się do kontrastów, które funkcjonują w pełnej harmonii. Bo Gruzja to z jednej strony moc tradycji, zabytków i unikalnego stylu, z drugiej – nie brakuje w niej nowoczesności i dbałości o szczegóły. Wodząc wzrokiem po filmowych materiałach, nie można się oprzeć wrażeniu, że wszystko tam ma swoje miejsce i nie jest przypadkowe. Mccheta, Tuszetia, wysoki Kaukaz…

Gruzja to nie tylko widoki, ale przede wszystkim ludzie – ich kultura, smaki, muzyka, głęboko zakorzenione tradycje. Kochają swoje obyczaje, choć z drugiej strony, młodsze pokolenia trochę się od nich odsuwają. Gruzini wciąż jednak słyną z gościnności, to dla nich punkt honoru. To co, ruszamy?

#1 Tbilisi – starówka nocą

W tym zestawieniu trudno pominąć stolicę Gruzji i naprawdę warto poznać Tbilisi z każdej strony. Za dnia urzeknie was architekturą i klimatem, nocą – przepiękną Aleja Rustaweli, którą można uznać za najbardziej reprezentatywną ulicę w mieście. Warto skusić się również na odwiedzenie miejscowych knajpek i restauracji, bo powszechnie wiadomo, że gruzińska kuchnia zniewala smakiem tradycyjnych, niepowtarzalnych dań.
Tbilisi to zdecydowanie najlepszy punkt wyjściowy do ruszenia w dalszą podróż.

 

 

#2 Kutaisi

Nad rzeką Rioni, położonym na wysokości 125 – 300 m n.p.m., znajdziecie niezwykłe miasto – Kutaisi. Mnóstwo tu historii, zaklętej w majestatycznych zabytkach. Katedra Bagrata i Monastyr Gelati znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, Gruzini uważają to miasto za… jedni z najbrzydszych, bo nie przetrwało tu praktycznie nic z czasów dawnej, średniowiecznej świetności. Jeśli jednak kochacie klimat miast – warto tu zajrzeć, przygotowując się do poznania kolejnej, oszałamiającej odsłony Gruzji.

 

 

#3 Tuszetia

Pora na widok, który zmieni wasze myślenie o wszystkim. Tuszetia to region w północno-wschodniej części kraju. Odizolowana od reszty świata, zachwyca przestrzenią, widokami, dziką przyrodą. Podróżnika, który może poruszać się pieszo oznaczonymi szlakami i rozkoszować się widokiem gór, zapierających dech w piersiach dolin i malowniczych wiosek z kamiennymi wieżami. Uwaga: Tuszetia nie jest regionem „turystycznym”. To miejsce nadal dziewicze, które można podziwiać, ale jedynie z głębokim szacunkiem, bez ingerencji w otaczający nas świat.

 

 

 

#4 Kaukaz

Zawróci w głowie miłośnikom gór. Warto zapuścić się w doliny Kaukazu, by dotrzeć do prawdziwego serca Gruzji. Znajdziemy tu mnóstwo miasteczek i wiosek, w których poznamy lokalną tradycję i znów skusimy się na wyjątkowe jedzenie (uważajcie, w Gruzji lepiej nie odmawiać posiłku! A tym bardziej trunku…).

Poznając region, traficie zapewne na malowniczy klasztor Cminda Sameba, znajdujący się w pobliżu wioski Gergeti. Klasztor usytuowano na charakterystycznym wzgórzu, a tłem dla niego jest imponująca góra Kazbek.

 

 

#5 Wardzia – skalne miasto

Wardzia to miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy – widok zdumiewa! Miasto wykute w skale, mieściło niegdyś ponad 3 tysiące komnat (obecnie zachowało się ich 250) i było w stanie pomieścić około 20 tysięcy ludzi. Komnaty połączono siecią korytarzy, a całość została nazwana mianem „plastra miodu”. To jedna z największych atrakcji regionu Mescheti.

 

 

Gruzja skrywa wiele tajemnic i żeby móc ją „poczuć” trzeba sobie dać kilka tygodni. Kraj otwiera się na podróżników z całego świata, prosząc jednak o poszanowanie kultury, tradycji i unikalnej przyrody.

Gruzja. Najpiękniejsze zakątki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!