Gruzińskie kvevri Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gruzińskie kvevri

Gruzja to najstarszy kraj winiarski na świecie – wino produkuje się tu od 8000 lat, do dzisiaj kultywując dawne, sprawdzone metody.

Podobnie jak jej przodkowie, bohaterka reportażu Baia Abuladze fermentuje winogrona z nienaruszonymi skórkami, w wielkich glinianych donicach, zwanych kvevri. To właśnie ta tradycyjna technika – w połączeniu z dostępem do 525 odmian rodzimych winogron – sprawia, że gruzińskie wino jest inne niż wszystkie. Smakuje wybornie!

 

 

Oczywiście winiarze stosują również drugą, europejską tradycję, gdzie wino dojrzewa w beczkach. Jednak wino z glinianych donic jest niepowtarzalne i zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością w takich krajach, jak Francja, czy Włochy.

Pojemność donic to 800 – 3,500 litrów, a ich wnętrze pokryte jest woskiem. Umieszcza się w nich kiście winogron, które następnie fermentują. Warto dodać, że donice zostają na ten czas zakopane pod ziemią. We wschodniej części Gruzji, zwłaszcza w Kachetii, donice przechowuje się w specjalnych piwnicach, marani, gdzie umieszcza się je poniżej poziomu posadzki.

Jak smakuje gruzińskie wino? Jaki panuje klimat w winnicy? Zobaczcie materiał, a w międzyczasie zapiszcie się na nasze dwie wyprawy! Gruzja oraz Gruzja & Azerbejdżan czekają.

 

Gruzińskie kvevri Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!