Göteborg i zrównoważona turystyka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Göteborg i zrównoważona turystyka

Według Global Destination Sustainability Index, Göteborg od pięciu lat jest najbardziej zrównoważonym miastem na świecie. Szwedzkie miasto na zachodzie kraju zamieszkuje ponad 500 tys. mieszkańców, choć populacja rośnie w szybkim tempie.

Sukces Göteborga to nie przypadek, ale efekt starań i przestrzegania przepisów. Ponad połowa energii w transporcie publicznym pochodzi ze źródeł odnawialnych. Całe mięso serwowane w Göteborgu musi być hodowane w sposób ekologiczny. W miejscowościach, gdzie występują duże opady deszczu, wykorzystuje się nowoczesne systemy gromadzenia wody – to coś, czego powinny się uczyć wszystkie miasta w Europie.

 

 

Göteborg nie był wcześniej postrzegany, jako miejscowość turystyczna. W latach siedemdziesiątych upadł przemysł stoczniowy, a zabudowa tego drugiego co do wielkości miasta szwedzkiego, była stricte industrialna. Dzisiaj to stolica kultury, dobrego jedzenia, zielonych terenów, przyjaznych rowerzystom. Pierwsze trzydzieści minut w transporcie miejskim jest darmowe. Nawet hotele i restauracje działają w sposób ekologiczny. Na dachu Clarion Hotel Post znajduje się ogród warzywny, a w hotelu Eggers energię elektryczną pobiera się z generatora wiatrowego.
Podróżni z całego świata – chcąc nie chcąc – również zwracają uwagę na ekologię i przestrzegają obowiązujących zasad.

 

 

Innowacyjna jest również sieć ciepłownicza, która dzięki centralizacji metody ogrzewania i chłodzenia, pozwala korzystać z czystszych rodzajów paliw. W Göteborgu ogrzewa się w ten sposób aż 90% budynków mieszkalnych.

 

 

Göteborg to wzór – miasto bezustannie dba o zrównoważany rozwój i ekologię, a jego mieszkańcy dostosowują się do zasad. Chyba właśnie to powinno zwrócić naszą uwagę. Wystarczy pomyśleć, jak niechętnie Polacy segregują śmieci i czym palą w piecach. Kluczem do ekologii miast jesteśmy my sami.

Göteborg i zrównoważona turystyka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!