Gniazda bielików Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gniazda bielików

Pierzasty symbol Stanów Zjednoczonych, jeszcze niedawno zagrożony, dziś ma się świetnie. Szczególnie na Florydzie.

Bielik amerykański, drapieżnik z rodziny jastrzębiowatych, to ptak znany każdemu. Przynajmniej w Ameryce Północnej. W wierzeniach indiańskich – święty posłaniec między bogami a ludźmi. Na piedestale ustawili go też europejscy koloniści, którzy za Atlantykiem założyli niepodległe państwo.

Kongres Kontynentalny już w 1782 roku umieścił bielika na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, wkładając mu przy tym w szpony trzynaście strzał i gałązkę oliwną z trzynastoma liśćmi. Pieczęć obowiązuje do dziś.

Pod koniec dwudziestego stulecia na terenie Stanów Zjednoczonych (z wyjątkiem Alaski) bielik amerykański stał się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ale najnowsze dane wskazują, że kryzys minął. Na samej Florydzie doliczono się ostatnio niemal półtora tysiąca gniazdujących par – to ponad piętnaście razy więcej niż w latach siedemdziesiątych.

Bieliki zobaczyć dziś można w każdym hrabstwie Florydy. Gdybyście tam dotarli – rozglądajcie się w pobliżu rzek, jezior i morza. Takie okolice upodobała sobie skrzydlata ikona USA.

Gniazda bielików Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.