Gdzie nie wolno stosować filtrów chemicznych? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gdzie nie wolno stosować filtrów chemicznych?

Filtr z wysokim faktorem SPF to przyjaciel każdego podróżnika. To jedna z rzeczy, którą trzeba mieć pod ręką! Warto jednak wiedzieć, czy wasz filtr jest chemiczny (fizyczny) czy mineralny. Dlaczego?

Są miejsca na świecie, gdzie filtry chemiczne są zakazane. Nie wolno używać ich na Hawajach, Wyspach Dziewiczych, Arubie, Palau oraz wybranych obszarach Meksyku. W sierpniu tego roku do tej listy dołączyła również Tajlandia. Za użycie filtra chemicznego grozi tam nawet 12 tys. zł kary! Wynika to z faktu, że filtry chemiczne mają negatywny wpływ na środowisko i powodują obumieranie raf koralowych. Tak, substancje zawarte w kosmetykach bezpośrednio wpływają na podwodne organizmy! Problem wcale nie jest błahy. Zanieczyszczenie wody oraz zmiany klimatyczne stały się bezpośrednią przyczyną obumarcia aż 85% raf koralowych na Karaibach przed 2000 rokiem.

 

 

Wśród najbardziej szkodliwych składników wskazuje się oxybenzon, octinoksat i oktokrylen. Przykładowo, oxybenzon powoduje wybielanie koralowców.

 

 

Co w takim razie wybierać? Bezpieczne będą filtry z tlenkiem cynku (Zinc Oxide) i dwutlenkiem tytanu (Titanium Dioxide). Będą bardziej bielić, ale za to nie powodują podrażnień. Mówi się, że ich działanie może być słabsze, ale zasada jest taka sama, jak w przypadku filtrów mieszanych i chemicznych. Co 2-3 godziny należy je reaplikować i nakładać dosyć dużą warstwę.

Gdzie nie wolno stosować filtrów chemicznych? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!