Gastronomiczna królowa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Gastronomiczna królowa

Huelva choć zapomniana nieco przez turystów od zawsze była znana z doskonałej kuchni i najlepszej jakości produktów. Nic więc dziwnego, że to miasto w południowej Hiszpanii zostało wybrane jej gastronomiczną stolicą na rok 2017! Tutejsze jedzenie to gratka dla zmysłów i doświadczenie samo w sobie, jeśli dodamy do tego przyjazny charakter mieszkańców to mamy miejsce, w którym tak smakosze jak poszukiwacze nowych doznań znajdą coś dla siebie.

Gastronomia na pierwszy plan

Dla miasta Huelva rok 2017 jest bardzo szczególny. Przyznanie mu tytułu gastronomicznej stolicy Hiszpanii to wyróżnienie i wyzwanie, dlatego już teraz władze planują organizację wydarzeń gastronomicznych i wdrażają nowe pomysły na dostarczenie odwiedzającym kulinarnych doświadczeń. Wyznaczono specjalne szlaki tapas, organizowane będą wycieczki do winnic i wytwórni miejscowych smakołyków oraz warsztaty, na których teoretyczną wiedzę z kuchni andaluzyjskiej będzie można wprowadzić w życie.

ayamonte-square

Huelva to miasto nadmorskie, mające dostęp do Oceanu Atlantyckiego, a to znaczy, że ma dostęp do najlepszych owoców morza. Słynie przede wszystkim z rzadkich białych krewetek, małż, żabnicy i mątwy. Wiele restauracji i chiringuitos (restauracje na plaży serwujące głównie ryby i owoce morza) specjalizuje się w potrawach przygotowywanych na parze i z grilla, ale warto także spróbować nieco kaloryczniejszej wersji – smażonych w głębokich tłuszczu rybek, smak jest nie do podrobienia.

fresh-seafood-isla-cristina

Dzięki ciepłym promieniom andaluzyjskiego słońca i żyznej glebie, Huelva produkuje również owoce i warzywa, na które królują na rynku międzynarodowym: truskawki, maliny, pomarańcze i szparagi to tylko niektóre z nich. W górskich regionach prowincji produkowane jest wysokiej jakości mięso: jagnięcina, wołowina i dziczyzna. Inne doskonałe produkty z Huelvy to białe wina, likiery, sok z winogron, ocet i oliwa z oliwek.

isla-canela-beach

Produktem, który zasługuje na szczególną uwagę jest iberyjska szynka – jamón serrano, która dzięki specyficznemu mikroklimatowi Huelvy ma idealne warunki do naturalnego suszenia i utwardzania przez okres od 12 do 18 miesięcy. Dzięki temu szynka ma niezwykle bogaty smak i jest jednym z najbardziej rozchwytywanym z hiszpańskich produktów.

isla-cristina

Kolumb też tu był

O odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, w Hiszpanii znanego jako Cristóbal Colón, wie każdy. Nie każdy jednak słyszał, że to właśnie z Huelvy, a dokładniej z Palos de la Frontera, miejscowości położonej kilka kilometrów od miasta wypłynęły La Pinta, La Ni?a i la Santamaría w poszukiwaniu Nowego Świata.

W 2017 przypada okrągła 525 rocznica wypłynięcia odkrywcy z portu w Palos. Władze miasta już od kilku miesięcy zapowiadają regatę, mającą popłynąć śladami Kolumba z portu w Huelvie aż na La Gomerę (Wyspy Kanaryjskie). Miasto chce uczcić wpływ obu miejscowości na wyjście z wieków średnich i zmiany, które dokonały się po odkryciu Ameryki w całej historii ludzkości.

Gastronomiczna królowa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Monika Rząca

Absolwentka studiów dziennikarskich. Uzależniona od hiszpańskiej kultury, czerwonego wina i queso curado.