Galeria w bunkrze Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Galeria w bunkrze

Zimna wojna, ciastka i sztuka – takie atrakcje czekają w wiosce Holmpton na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

W 1953 roku w miejscu, gdzie dziś zobaczymy pola uprawne, założono bazę Royal Air Force, czyli brytyjskich sił lotniczych, które – tak na marginesie – powstały równo sto lat temu. Kluczowym elementem bazy był nowoczesny bunkier przeciwatomowy. Gdyby wybuchł światowy konflikt nuklearny, to właśnie w podziemiach Holmpton funkcjonowałoby centrum dowodzenia i monitorowania sytuacji.

Zimna wojna na szczęście nie stała się tak gorąca i schron przestał być potrzebny. W posiadaniu ministerstwa obrony pozostawał jednak do końca 2014 roku. Potem rozpoczęto przeróbkę na muzeum, a w połowie marca powstała tam także podziemna galeria sztuki o tematyce wojennej.

Ponad ziemię wystaje dziś tylko niepozorny dom, w którym funkcjonuje kawiarnia oferująca herbatę i domowe wypieki. Ale gdy zejdziemy po schodach, a następnie przemierzymy stumetrowy tunel, trafimy pod pancerne drzwi. Za nimi znajdują pokoje operacyjne, komputerowe, sypialnie, a także część rozrywkowa ze stołami bilardowymi i automatami do gry. Niektóre pomieszczenia, jak wspomnieliśmy, obwieszono ostatnio dziełami sztuki.

Na razie zaplanowano szereg wystaw, które pojawiać się będą do listopada. Później bunkier zamknięty zostanie na zimę. Ale że niecodzienna galeria cieszy się popularnością, w przyszłym roku pojawić się w niej mają nowe eksponaty.

Galeria w bunkrze Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.