Fotografia to bajka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Fotografia to bajka

Zdjęcia to nasze okno na świat. Tak, wszędzie można dotrzeć z kamerą, ale fotografia zatrzymuje czas, jest magią w naszych czasach, osobną opowieścią o każdym człowieku, emocji, świecie. Trudno nazwać ją dokumentem, bo sztuka rządzi się swoimi prawami. Często tak bardzo pragniemy zaufać artyście i widzieć rzeczywistość jego oczami, że zapominamy o dystansie. Jaka jest prawda o pracy największych fotografów podróżniczych? Czy retusz zdjęć to pogwałcenie zasad reportażu?

Parę lat temu pokazywaliśmy wam prace Jimmy`ego Nelsona. Fotograf podjął się wspaniałej misji uwiecznia ludów, które za chwile znikną. Zdjęcia wywołały skrajny zachwyt. Zaszokowały środowisko, a album ?Before They Pass Away? w swojej najdrożej wersji kosztował aż? 6500 euro.

Kiedy jednak zorganizowano światową, olbrzymią wystawę zdjęć, Stephen Corry – badacz i znawca życia ludów, skrytykował projekt. Uznał, że przedstawianie tych ludzi w taki sposób to po prostu jedna, wielka bajka. Pozowane, idealnie doświetlone fotografie, robione także w warunkach studyjnych, są kłamstwem na temat tego, w jaki sposób żyją plemiona. Większość z nich nie tylko nie wygląda tak, jak na zdjęciach, ale nawet nie wyglądała tak w przeszłości.

Podobnie sprawa ma się z wybitnym fotografem Stevem McCurry`m. On unika typowych, portretowych póz i pracy w studiu, ale rzeczywistość, jaką przedstawia na swoich zdjęciach zdecydowanie odbiega od prawdy. Wyretuszowane portrety, gra kolorów ? to zniekształca obraz świata, w którym fotograf szuka swoich bohaterów.

Pozostaje zastanowić się nad tym, czego właściwie oczekujemy od takiej fotografii? Ma być depeszą z miejsca wydarzeń czy sztuką? Jeżeli sztuką, to autor każdego dzieła ma prawo opowiadać bajki, snuć fantazje, dokonywać zmian. My z kolei powinniśmy jego dzieła interpretować, a nie przyjmować za lustrzane odbicie. Sztuka to emocje, wizje, wyobraźnia. Niekoniecznie ból istnienia.

Fotografia to bajka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com